MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the 11/6/12 General Election

Showing Withdrawals and Replacement Candidates

From Heather J.R. Priest, Clerk of the House

DRAFT

Last Posted 7/24/2012

(Including Unenrolled and Other Candidates)

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate
† - Incumbent Non-Voting Tribal Representative

- Candidate has withdrawn
(Candidates who withdrew before 5 pm on Monday, July 9, 2012, may be replaced;
replacement candidates must be chosen by 5 pm on Monday, July 23, 2012)

- Replacement Candidate

D - Democrat, G - Green Independent, R - Republican, I - Independent, N - Non-Party, U - Unenrolled

District 1
* John L. Martin (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556
Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) 545 Caribou Road, Fort Kent 04743 - tel. (207) 231-1201

District 2
* Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) 116 22nd Avenue, Madawaska 04756 - tel. (207) 728-4526
Jonathan James Roy (R-Frenchville) P. O. Box 33, Frenchville 04745 - tel. (207) 543-6391

District 3
Gail C. Maynard (D-Woodland) 507 Pratt Road, Woodland 04736 - tel. (207) 498-8541
* Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) 1469 Van Buren Road, Caswell 04750 - tel. (207) 325-4905

District 4
David Allen Martin (D-Caribou) 25 Lombard Road, Caribou 04736 - tel. (207) 498-3508
R. Mark Goughan (I-Caribou) 872 Fort Fairfield Road, Caribou 04736 - tel. (207) 496-1731
Carol A. McElwee (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 5
Robert J. Saucier (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769 - tel.
* Michael J. Willette (R-Presque Isle) 80 Hardy Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-5989

District 6
Darrell A. Adams (D-Mars Hill) P. O. Box 378, Easton 04740 - tel. (207) 425-7118
* Tyler Clark (R-Easton) P. O. Box 243, Easton 04740 - tel. (207) 488-2633

District 7
Troy A. Haines (D-Mapleton) 679 Pulcifur Road, Mapleton 04757 - tel.
* Alexander Reginald Willette (R-Mapleton) P. O. Box 2, Mapleton 04757 - tel. (207) 768-0164

District 8
** Michael E. Carpenter (D-Houlton) 1 Maher Avenue, Houlton 04730 - tel. (207) 532-2491
Michael L. Jenkins (D-Houlton) 30 Bartley Drive, Unit #1, Houlton 04730 - tel.
* Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) 100 Pleasant Street, Houlton 04730 - tel. (207) 532-9035

District 9
Patrick E. Hunt (D-Island Falls) P. O. Box 130, Island Falls 04747 - tel.
* Ricky D. Long (R-Sherman) 756 Island Falls Road, Sherman 04776 - tel. (207) 365-4704

District 10
** Stephen S. Stanley (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462 - tel. (207) 723-4744

District 11
Philip K. Polk (D-Princeton) 72 Mill Street, Princeton 04668 - tel. (207) 796-2399
* Beth P. Turner (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 12
Aaron K. Gilman (D-Enfield) 56 Lincoln Road, Enfield 04493 - tel. (207) 794-5194
* Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) 346 Frost Street, Lincoln Center 04457 - tel. (207) 794-3040

District 13
Adam S. Kirkland (D-Milford) P. O. Box 6, Old Town 04468 - tel. (207) 217-3516
** Anita Peavey Haskell (R-Milford) 17 Pine Street, Milford 04461 - tel. (207) 827-7296

District 14
* James F. Dill (D-Old Town) 72 Sunset Drive, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3498
Carol Lord Klitch (R-Old Town) 17 Leonard Lane, Old Town 04468 - tel. (207) 944-2935

District 15
* Adam A. Goode (D-Bangor) P. O. Box 2681, Bangor 04402 - tel. (207) 991-7000
Samuel E. Canders (R-Bangor) 35 Elizabeth Avenue, Bangor 04401 - tel.

District 16
John C. Schneck (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
* Douglas K. Damon (R-Bangor) 59 Seventeenth Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 17
Victoria P. Kornfield (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel.
* Sara R. Stevens (D-Bangor) 252 Nowell Road, Bangor 04401 - tel. (207) 942-8900
Mary A. Budd (R-Bangor) 384 French Street, Bangor 04401 - tel. (207) 941-0223

District 18
Aaron M. Frey (D-Bangor) 69 B Palm Street, Bangor 04401 - tel.
* James W. Parker (R-Veazie) 18 Silver Ridge, Veazie 04401 - tel. (207) 945-3520

District 19
Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 2 Pine Street, Apt. B, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Adam Warren Littlefield (R-Orono) 12 Munson Road, Orono 04469 - tel.

District 20
** Benjamin Marriner Pratt (D-Eddington) 638 Main Road, Eddington 04428 - tel. (207) 745-7372
* David D. Johnson (R-Eddington) 107 Rooks Road, Eddington 04428 - tel. (207) 843-6929

District 21
Arthur C. Verow (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
** William T. Rogers, Jr. (R-Brewer) 26 Craig Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-3621

District 22
Jassen E. Bailey (D-Levant) 18 Sunny Acres Drive, Levant 04456 - tel. (207) 991-2875
David Slagger (N-Kenduskeag) 156 Clark Road, Kenduskeag 04450 - tel. (207) 884-2054
* Stacey K. Guerin (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 23
Richard A. Thomas (D-Hermon) 263 Wing Road, Hermon 04401 - tel. (207) 848-2674
Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 24
David B. Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930 - tel. (207) 924-5035
* Raymond A. Wallace (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 25
Frederick H. Austin (D-Newport) 11 Grove Street, Newport 04953 - tel. (207) 368-4056
* Kenneth Wade Fredette (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-4242

District 26
Tyler Jay Adkins (D-Dover-Foxcroft) 951 West Main Street, Dover-Foxcroft 04426 - tel.
* Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) 36 Townhouse Road, Sangerville 04479 - tel. (207) 876-4047

District 27
Harold Burgess Dowse (D-Cambridge) 946 Dexter Road, Cambridge 04923 - tel. (207) 277-5335
* Peter B. Johnson (R-Greenville) P. O. Box 697, Greenville 04441 - tel. (207) 695-2019

District 28
Daniel S. Swain (D-Canaan) P. O. Box 31, Canaan 04924 - tel.
* Dean A. Cray (R-Palmyra) P. O. Box 3, Palmyra 04965 - tel. (207) 938-2006

District 29
Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Robert G. Engelhardt, Sr. (R-Pittsfield) 226 Somerset Avenue, Pittsfield 04967 - tel. (207) 416-9952

District 30
Dennis L. Mahar (D-Pembroke) P. O. Box 244, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-3994
Lawrence E. Lockman (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 31
Harold R. Clark, Jr. (D-Calais) 49 Cedar Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-8139
* Joyce A. Maker (R-Calais) 89 Lafayette Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-2327

District 32
Katherine W. Cassidy (D-Machias) 5 Free Street, Machias 04654 - tel.
Michael Radeka (R-Whiting) P. O. Box 357, East Machias 04630 - tel. (207) 263-8320

District 33
Lawrence Finnegan (D-Jonesport) 32 Hopkins Point Road, Jonesport 04649 - tel. (207) 497-5947
Peter Doak (R-Columbia Falls) P. O. Box 13, Columbia Falls 04623 - tel. (207) 483-2031

District 34
John S. Holt (D-Lamoine) 23 Lamoine Beach Road, Lamoine 04605 - tel. (207) 667-8733
* Richard S. Malaby (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 35
Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Paul A. Paradis (R-Bar Harbor) 31 Holland Avenue, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-8995

District 36
* Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 479-5459
Kim Strauss (R-Tremont) 12 Little Island Way, Bass Harbor 04653 - tel. (207) 244-5785

District 37
* Ralph Chapman (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
** Sherman Hutchins (R-Penobscot) 49 Bayview Road, Penobscot 04476 - tel. (207) 326-8545
Madeleine Gay Leach (R-Castine) 10 Dresser Lane, Castine 04421 - tel. (207) 326-9494

District 38
* Louis J. Luchini (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
Matthew J. Foster (R-Ellsworth) P. O. Box 685, Ellsworth 04605 - tel. (207) 667-7273

District 39
William J. Lippincott (D-Hampden) 30 Wilbur Drive, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6946
Carolyn Blackfeather Rae (G-Dixmont) P. O. Box 44, Dixmont 04932 - tel. (207) 944-3454
Kelly H. Bickmore (I-Newburgh) 84 North Road, Newburgh 04444 - tel. (207) 234-4085
** Brian M. Duprey (R-Hampden) P. O. Box 214, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6076

District 40
Sharon A. Dunbar (D-Bucksport) 1486 River Road, Bucksport 04416 - tel. (207) 825-3700
** Richard H. Campbell (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 41
Meredith Ares (D-Searsport) 13 Norris Street, Searsport 04974 - tel. (207) 548-1065
* James S. Gillway (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429

District 42
Ronald David Flewelling (D-Monroe) 153 Fisher Road, Monroe 04951 - tel. (207) 525-4585
Leo L. LaChance (R-Winterport) 23 The Landing Lane, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5424
** Joseph E. Brooks (U-Winterport) 325 Stream Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5041

District 43
* Erin D. Herbig (D-Belfast) 64A Cedar Street, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Donna M. Hopkins (R-Belmont) 112 Fenwick Road, Belmont 04952 - tel. (207) 342-4371

District 44
Lloyd S. Chase (D-Liberty) P. O. Box 232, Liberty 04949 - tel. (207) 589-4749
Jethro D. Pease (R-Morrill) 287 South Main Street, Morrill 04952 - tel. (207) 342-5910

District 45
Brian L. Jones (D-Freedom) 12 Burnham Hill Road, Freedom 04941 - tel. (207) 382-6772
* R. Ryan Harmon (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel. (207) 993-6034

District 46
* Joan W. Welsh (D-Rockport) 54 Sea Street, Rockport 04856 - tel. (207) 236-6554
Carole A. Gartley (R-Rockport) 133 Warrenton Street, Rockport 04856 - tel. (207) 594-7076

District 47
Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland) 260 West Meadow Road, Rockland 04841 - tel. (207) 596-0028
Gordon P. Mank, Jr. (R-Rockland) P. O. Box 1531, Rockland 04841 - tel. (207) 594-1422

District 48
* Chuck Kruger (D-Thomaston) 37 Green Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 354-8928
Michael D. Collins (R-Thomaston) 342 Pleasant Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 594-5460

District 49
Shelby G. Chadwick (D-Warren) 1293 Middle Road, Warren 04864 - tel. (207) 273-2017
Jeffrey Evangelos (I-Friendship) 465 Waldoboro Road, Friendship 04547 - tel. (207) 832-7378
Robert E. Carter, Jr. (R-Warren) P. O. Box 254, Warren 04864 - tel. (207) 273-3471

District 50
Joel Alan Pitcher (D-Jefferson) 258 Valley Road, Jefferson 04348 - tel. (207) 549-3432
Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) 1121 Manktown Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 832-2005

District 51
Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 563-3132
Alan E. Pinkham (R-Damariscotta) 431 Biscay Road, Damariscotta 04543 - tel. (207) 563-1549

District 52
** Elizabeth S. Miller (D-Somerville) 6 Hemlock Lane, Somerville 04348 - tel. (207) 549-7171
* Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 53
Timothy I. Marks (D-Pittston) 640 Kelley Road, Pittston 04345 - tel. (207) 582-6798
Raymond A. Soule (R-Wiscasset) 223 West Alna Road, Wiscasset 04578 - tel. (207) 882-6573

District 54
Catherine M. Nadeau (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
* Susan E. Morissette (R-Winslow) 7 First Street, Winslow 04901 - tel. (207) 873-5106

District 55
Helen Marie Hanson (D-China) P. O. Box 300, South China 04358 - tel. (207) 441-9487
Amy E. Sylvester (D-China) 46 Main Street, China Village 04926 - tel.
* H. David Cotta (R-China) 55 53rd Fire Road, China 04358 - tel. (207) 445-4067

District 56
Doreen L. Sheive (D-Augusta) 18-1 Abenaki Road, Augusta 04330 - tel. (207) 626-5736
Corey Scott Wilson (R-Augusta) 44 Kelton Road, Augusta 04330 - tel.

District 57
** Patsy Garside Crockett (D-Augusta) 14 Smith Street, Augusta 04330 - tel. (207) 623-3641
* Maeghan Maloney (D-Augusta) 4 Drew Street, Augusta 04330 - tel. (207) 513-7248
Matthew G. Pouliot (R-Augusta) 14 Winthrop Court, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418
Andrew Duane Worcester (R-Augusta) 72 Green Street, Augusta 04330 - tel. (207) 446-1146

District 58
Lori Fowle (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 872-7268
* Karen D. Foster (R-Augusta) 659 Church Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 622-2930

District 59
Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Daniel W. Bates (R-Gardiner) 87 Brunswick Avenue, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-1795

District 60
Andrew T. Mason (D-Topsham) 899 Middlesex Road, Topsham 04086 - tel. (207) 449-1502
Jean A. Wolkens (R-Topsham) 515 Meadow Road, Topsham 04086 - tel. (207) 725-2786

District 61
* W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) 656 Back River Road, Boothbay 04537 - tel. (207) 633-0570
Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 633-4600

District 62
Jennifer Dechant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Kyle Charles Rogers (R-Bath) 80 Court Street, Bath 04530 - tel. (207) 443-8459

District 63
* Charles R. Priest (D-Brunswick) 9 Bowker Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-5439
John Jeffrey Bouchard (R-Brunswick) P. O. Box 912, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-5313
Matthew Alton Mower (R-Brunswick) 16 Antietam Street, Apt. A, Brunswick 04011 - tel. (207) 373-1649

District 64
Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) 52 Hildreth Road, Harpswell 04079 - tel.
* Kimberly N. Olsen (R-Phippsburg) 1200 Main Road, Phippsburg 04562 - tel. (207) 389-2237

District 65
* Peter S. Kent (D-Woolwich) 23 George Wright Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 442-9255
Jason K. Warnke (R-Woolwich) 148 Hedge Bridge Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 443-2814

District 66
* Alexander Cornell du Houx (D-Brunswick) 13 Stanwood Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 319-4511
Matthea Elisabeth Daughtry (D-Brunswick) 11B Everett Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 522-0913
David A. Frans (G-Brunswick) 511 Durham Road, Brunswick 04011 - tel.
K. Frederick Horch (G-Brunswick) 44 Pleasant Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-9104
John Jeffrey Bouchard (R-Brunswick) P. O. Box 912, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-5313
Grant Alden Connors (R-Brunswick) 29 Cumberland Street, Brunswick 04011 - tel.

District 67
* Seth A. Berry (D-Bowdoinham) 1245 River Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 522-1609
Corey Nelson Troup (R-Bowdoinham) 315 Post Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 240-3728

District 68
Bettyann W. Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 777-4537
* Michael G. Beaulieu (R-Auburn) 27 Sherman Avenue, Auburn 04210 - tel. (207) 784-0036

District 69
* Brian D. Bolduc (D-Auburn) 54 Riverside Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 576-4907
Dennis E. Graise (R-Auburn) 163 Summer Street, Auburn 04210 - tel.
William W. Tanous (R-Auburn) 32 Beacon Avenue, Auburn 04210 - tel. (207) 777-1975

District 70
R. Wayne Werts (D-Auburn) 556 Pownal Road, Auburn 04210 - tel. (207) 783-6931
* Bruce A. Bickford (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 795-6844

District 71
* Michel A. Lajoie (D-Lewiston) 279 Old Greene Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 783-1927

District 72
* Michael E. Carey (D-Lewiston) 10 Perrier Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 344-3017
Michael J. Marcotte (R-Lewiston) 12 O'Connell Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 782-8153

District 73
Nathan L. Libby (D-Lewiston) 12 Orange Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 399-7993
Jeffrey L. Foss (R-Lewiston) 87 Wood Street, Apt. 1, Lewiston 04240 - tel.
Larry J. Poulin (R-Lewiston) 394 Sabattus Street, Lewiston 04240 - tel.

District 74
* Margaret R. Rotundo (D-Lewiston) 446 College Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-3259
Timothy John Lajoie (R-Lewiston) 732 College Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 212-2160

District 75
** Stacy T. Dostie (D-Sabattus) 674 Sabattus Road, Sabattus 04280 - tel. (207) 375-8809
Katherine E. Ver Sluis (D-Sabattus) 113 Dube Drive, Sabattus 04280 - tel.
* Stephen J. Wood (R-Sabattus) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 76
* Henry E. M. Beck (D-Waterville) P. O. Box 1723, Waterville 04903 - tel. (207) 837-4343
Mark Andre (R-Oakland) 72 Mayflower Heights Drive, Oakland 04963 - tel. (207) 873-2069
Robert Neal Patterson (R-Waterville) 71 Mayflower Hill Drive, Waterville 04901 - tel. (207) 872-5935

District 77
* Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
Alek J. Fortier (R-Waterville) 135 Silver Street, Waterville 04901 - tel. (207) 314-1178
Richard Perry (R-Waterville) 5 Cherry Hill Drive, Waterville 04901 - tel.

District 78
Harry Hayes (D-Oakland) 46 Pleasant Street, Apt. 10, Oakland 04963 - tel. (207) 754-7406
* Robert W. Nutting (R-Oakland) P. O. Box 100, Oakland 04963 - tel. (207) 465-7139

District 79
* Sharon Anglin Treat (D-Hallowell) 22 Page Street, Hallowell 04347 - tel. (207) 623-7161
William G. Guerrette III (R-West Gardiner) 22 First Street, West Gardiner 04345 - tel.

District 80
Rachel Lynne Sukeforth (D-Litchfield) 1372 West Road, Litchfield 04350 - tel. (207) 268-4757
* Melvin Newendyke (R-Litchfield) 84 Small Road, Litchfield 04350 - tel. (207) 268-2553

District 81
Maurice C. Castonguay (D-Livermore Falls) 413 Leeds Road, Livermore Falls 04254 - tel. (207) 897-3612
* L. Gary Knight (R-Livermore Falls) 453 Moose Hill Road, Livermore Falls 04254 - tel. (207) 897-2489

District 82
Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Scott L. Davis (R-Winthrop) 155 Highland Avenue, Winthrop 04364 - tel. (207) 631-1111

District 83
Pamela J. Boivin (D-Manchester) 100 Readfield Road, Manchester 04351 - tel. (207) 623-8637
* Dennis L. Keschl (R-Belgrade) 1024 Wings Mills Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-2973

District 84
Karen Kusiak (D-Fairfield) 66 Bray Avenue, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-6834
* John J. Picchiotti (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 85
* Jeff M. McCabe (D-Skowhegan) 13 Olive Street, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-5402
Donald L. Skillings (R-Skowhegan) 37 Wallace Farm Road, Skowhegan 04976 - tel.

District 86
Margaret E. Allen (D-Madison) 20 Forest Lake Way, Madison 04950 - tel.
Ann E. Dorney (D-Norridgewock) 40 Parlin Drive, Norridgewock 04957 - tel.
Edward Russell Goff IV (R-Norridgewock) 9 Goff Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 474-7343

District 87
Daniel S. DiPompo (D-Jay) 138 Belanger Road, Jay 04239 - tel. (207) 897-0974
* Paul E. Gilbert (D-Jay) P. O. Box 186, Jay 04239 - tel. (207) 897-5143
Clinton W. Brooks (R-Jay) 31 Belmont Drive, Jay 04239 - tel. (207) 897-2020

District 88
Colby James Seams (D-Anson) P. O. Box 66, Anson 04911 - tel. (207) 696-3138
* Larry C. Dunphy (R-Embden) P. O. Box 331, North Anson 04958 - tel. (207) 635-2831

District 89
Keith A. Welch (D-Farmington) 146 Middle Street, Farmington 04938 - tel. (207) 778-3696
* Lance Evans Harvell (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 778-2981

District 90
Richard M. Stovall (D-Phillips) 3 Shadagee Lane, No. 3A, Phillips 04966 - tel. (207) 433-5898
* Russell J. Black (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 645-2990

District 91
Michael K. Broderick (D-Bethel) 77 Sunday River Road, Bethel 04217 - tel. (207) 824-6004
* Jarrod S. Crockett (R-Bethel) P. O. Box 701, Bethel 04217 - tel. (207) 875-5075

District 92
* Matthew J. Peterson (D-Rumford) 1106 Route 2, Rumford 04276 - tel. (207) 776-8051
Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel. (207) 585-2638

District 93
* Sheryl J. Briggs (D-Mexico) 72 Poplar Hill Road, Mexico 04257 - tel. (207) 364-5665
Lisa M. Keim (R-Dixfield) 1505 Main Street, Dixfield 04224 - tel. (207) 562-6023

District 94
* Teresea M. Hayes (D-Buckfield) P. O. Box 367, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2028
Timothy G. Turner (R-Buckfield) 40 Morrill Street, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2817

District 95
Mary Lou St. John (D-Norway) 176 Greenwood Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2231
* Tom J. Winsor (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 96
** Lawrence G. Sirois (D-Turner) 87 Potato Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-3316
* Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016

District 97
* Helen Rankin (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
George G. Cunningham (R-Fryeburg) 20 Chautauqua Road, Fryeburg 04037 - tel. (207) 935-7345

District 98
Lisa Renee Villa (D-Harrison) P. O. Box 427, Harrison 04040 - tel. (207) 776-3118
Roxanna R. Hagerman (R-Bridgton) 13 Main Street, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-3551

District 99
Debra M. Black (D-Limington) P. O. Box 176, Limington 04049 - tel.
Lee F. Goldsberry (D-Cornish) 30 Cumberland Street, Cornish 04020 - tel.
Elihu J. A. Upham (I-Denmark) 184 Hilton Road, Denmark 04022 - tel.
Jonathan L. Kinney (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 100
Colin Delaney O'Neill (D-Oxford) 170 Tiger Hill Road, Oxford 04270 - tel. (207) 539-4618
Roger A. Jackson (R-Oxford) 50 Hebron Road, Oxford 04270 - tel. (207) 359-4613

District 101
Christine B. Powers (D-Naples) 280 Thompson Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
Laurie A. Mondville (R-Casco) 471 Roosevelt Trail, Casco 04015 - tel.

District 102
* Michael A. Shaw (D-Standish) 5 Perimeter Avenue, Standish 04084 - tel. (207) 787-4352
Michael Wakefield (G-Standish) 22 Arthur Drive, Steep Falls 04085 - tel. (207) 274-8033
Todd R. Delaney (R-Standish) 115 Spear Road, Standish 04084 - tel. (207) 642-8075

District 103
Leslie J. Stephenson (D-Raymond) P. O. Box 882, Raymond 04071 - tel. (207) 655-5000
* Michael D. McClellan (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 104
Prudence Grant (D-Lisbon) 23 Free Street, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-4603
* Dale J. Crafts (R-Lisbon) 2 Passing Lane, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-5469

District 105
Nichole Dawn Stevens (D-New Gloucester) 9 Miecaskyl Drive, New Gloucester 04260 - tel. (207) 807-7694
* Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 926-6082

District 106
Sara Gideon (D-Freeport) 78 Bow Street, Freeport 04032 - tel.
Jody M. James (R-Freeport) 19 Estes Drive, Freeport 04032 - tel.
Benjamin M. Martin (R-Freeport) 4 Daniel Drive #1, Freeport 04032 - tel.

District 107
Janice E. Cooper (D-Yarmouth) 20 Cumberland Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-4741
Mark D. Hough (R-Yarmouth) 355 Bayview Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-9553

District 108
Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) 34 Blanchard Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-5095
Joseph F. Kumiszcza (R-Cumberland) 3 Middle Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-6435

District 109
* Anne P. Graham (D-North Yarmouth) 97 Farms Edge Road, North Yarmouth 04097 - tel. (207) 846-0049
** Susan M. W. Austin (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 110
Ralph Johnston (D-Windham) 99 Cottage Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6561
** Thomas M. Tyler (R-Windham) 30 Buckfield Drive, Windham 04062 - tel.

District 111
Jane P. Pringle (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
Stuart A. Pennels (R-Windham) 20 Ward Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-1314

District 112
* Mary Pennell Nelson (D-Falmouth) 213 Foreside Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 781-3750
John Logan Jones (R-Falmouth) PMB #186, 190 US Route 1, Falmouth 04105 - tel. (207) 650-7511
Patricia L. Kirby (R-Falmouth) 9 Hedgerow Drive, Falmouth 04105 - tel. (207) 899-0834

District 113
* Mark N. Dion (D-Portland) 45 Allison Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6341
Jeffrey W. Langholtz (R-Portland) 141 Virginia Street, Portland 04103 - tel.
** Porter Leighton (R-Falmouth) 9 Falmouth Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 899-3190

District 114
* Peter C. Stuckey (D-Portland) 20 Vaill Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-3345
Eric V. Bleicken (R-Portland) 40 Maplewood Street, Apt. B, Portland 04103 - tel. (207) 710-0396

District 115
Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-1658
Seth Berner (G-Portland) 169 Clinton Street, Portland 04103 - tel. (207) 775-2452
Christopher J. Jordan (R-Portland) 185 Pleasant Avenue, Portland 04103 - tel.

District 116
* Denise Patricia Harlow (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870
Richard Alan Dodge (R-Portland) 1281 Forest Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6719

District 117
** Richard R. Farnsworth (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
William S. Linnell (G-Portland) 1905 Congress Street, Portland 04102 - tel. (207) 409-0100
David J. Caron (R-Portland) 33 Rosemont Avenue, Portland 04103 - tel.
Frederic A. Miller (R-Portland) 26 Mayer Road, Portland 04102 - tel.

District 118
Matthew W. Moonen (D-Portland) 17 Pine Street #2, Portland 04102 - tel.
Thomas Richard MacMillan (G-Portland) 8 Salem Street, Portland 04102 - tel.
Kevin Casey (R-Portland) 52 State Street #3, Portland 04101 - tel.
Chase Seaver Martin (R-Portland) 53 Douglass Street, Portland 04102 - tel.

District 119
** Herbert C. Adams (D-Portland) 231 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 772-2565
Gwendolyne Elissa Tuttle (R-Portland) 401 Cumberland Avenue, Apt. 410, Portland 04101 - tel.
* Benjamin M. Chipman (U-Portland) 5 Mayo Street #3, Portland 04101 - tel. (207) 318-4961

District 120
* Diane Russell (D-Portland) 28 Vesper Street #2, Portland 04101 - tel. (207) 272-9182
Justine A. Lynn (G-Portland) 36 Federal Street #1, Portland 04101 - tel.
Keita A. Whitten (G-Portland) 125 North Street, Portland 04101 - tel.
Davian Jon Akers (R-Portland) 10 Ponce Street, Portland 04101 - tel.

District 121
* Kimberly J. Monaghan-Derrig (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
Nancy E. Thompson (R-Cape Elizabeth) 6 Pine Ridge Road, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 799-6669

District 122
* Terry K. Morrison (D-South Portland) 13 Ocean Street, South Portland 04106 - tel. (207) 831-0828
Christopher Kessler (I-South Portland) 41 Cottage Road, 2nd Floor, South Portland 04106 - tel.
Howard R. Farr, Jr. (R-South Portland) 122 Mussey Street, South Portland 04106 - tel. (207) 799-7140
Thomas George Sarbanis II (R-South Portland) 311 Pine Street, South Portland 0410 - tel.

District 123
Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 999-9999
Roger A. Bishop (I-Cape Elizabeth) 10 Leighton Farm Road, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 239-6504
Kenneth Earl Myrick (R-South Portland) 10 Harborview Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 899-8909

District 124
Andrew Newton Capone-Sprague (D-South Portland) 6 Gerry Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 423-0099
* Bryan T. Kaenrath (D-South Portland) P. O. Box 2168, South Portland 04116 - tel. (207) 409-7137
Kevin J. Battle (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106 - tel.
Lindsay S. Douglas (R-South Portland) 757 Main Street, Unit 53, South Portland 04106 - tel.

District 125
* Ann E. Peoples (D-Westbrook) 22 Garfield Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 856-7264
Michael E. Lawson (R-Westbrook) 422 Brook Street, Westbrook 04092 - tel.

District 126
Andrew M. Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 854-3025
Matthew R. Maloney (R-Westbrook) 93 Seavey Street, #1, Westbrook 04092 - tel.

District 127
Paul Aranson (D-Scarborough) 4 Minuteman Drive, Scarborough 04074 - tel.
* Amy Fern Volk (R-Scarborough) 4 Elbridge Oliver Way, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-1963

District 128
Jean-Marie Caterina (D-Scarborough) 311 Gorham Road, Scarborough 04074 - tel.
* Heather W. Sirocki (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 129
Andrew J. McLean (D-Gorham) 30 Ridgefield Drive, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
* Jane S. Knapp (R-Gorham) P. O. Box 123, Gorham 04038 - tel. (207) 839-3880

District 130
* Linda F. Sanborn (D-Gorham) 170 Spiller Road, Gorham 04038 - tel. (207) 839-4664
Matthew L. Mattingly (R-Gorham) 91 South Street, Gorham 04038 - tel. (207) 839-5843

District 131
** Ronald E. Usher (D-Buxton) 4 Whispering Pines Drive, Buxton 04093 - tel. (207) 929-3474
** Donald G. Marean (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 132
Roxanne Victoria Frenette (D-Old Orchard Beach) 102 Ross Road, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 229-3503
Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach) 171 Portland Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 590-4201

District 133
** Barry J. Hobbins (D-Saco) 22 Glenhaven Circle, Saco 04072 - tel. (207) 282-7101
Demitroula Kouzounas (R-Saco) 361 Seaside Avenue, Saco 04072 - tel. (207) 934-1877

District 134
Justin Mark Chenette (D-Saco) 19 Buckthorn Circle, Saco 04072 - tel. (207) 571-4810
Marie D. Doucette (R-Saco) 75 Clark Street, Saco 04072 - tel. (207) 284-7032
Roland P. Wyman (R-Saco) 8 Ashwood Drive, Saco 04072 - tel.

District 135
* Paulette G. Beaudoin (D-Biddeford) 32 Herring Avenue Extension, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-6324
Perry V. Aberle (R-Biddeford) 239 Elm Street, Biddeford 04005 - tel.

District 136
* Megan M. Rochelo (D-Biddeford) P. O. Box 2433, Biddeford 04005 - tel. (207) 929-0110
Lucille R. Rowe (R-Biddeford) 9 Graham Street, Apt. 309, Biddeford 04005 - tel. (207) 571-9149

District 137
* Alan M. Casavant (D-Biddeford) 22 Meetinghouse Road, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-4690
William M. Guay (R-Kennebunkport) 33 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-0225

District 138
Diana T. Waterman (D-Shapleigh) 103 32nd Street, Shapleigh 04076 - tel. (207) 636-3836
Judee Meyer (R-Alfred) 1386 Gore Road, Alfred 04002 - tel. (207) 490-2167
** James J. Campbell, Sr. (U-Newfield) P. O. Box 29, West Newfield 04095 - tel. (207) 793-2396

District 139
** Joseph A. Wagner (D-Lyman) 26 Day Road, Lyman 04002 - tel. (207) 499-0104
* Aaron F. Libby (R-Waterboro) P. O. Box 343, North Waterboro 04061 - tel. (207) 247-6461

District 140
Adam H. Spey (D-Kennebunk) 39 Middle Road, Kennebunk 04043 - tel. (207) 467-3209
* Wayne R. Parry (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 141
** Edward Parker Legg (D-Kennebunk) P. O. Box 519, Kennebunk 04043 - tel. (207) 967-8543
* Paul Edward Bennett (R-Kennebunk) 6 Woodside Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-6269

District 142
* Andrea M. Boland (D-Sanford) 22 Kent Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-4459
Linda B. Gulnac (R-Sanford) 74 School Street, Sanford 04073 - tel. (207) 608-8024

District 143
Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Adam Jonathan Courtney (R-Sanford) 3 Allenson Street, Springvale 04083 - tel. (207) 459-0022

District 144
Rosemary M. Guptill (D-Sanford) 16 Mill Street, Apt. 24, Springvale 04083 - tel. (207) 490-1998
William F. Noon (D-Sanford) 78 Sunset Road, Springvale 04083 - tel. (207) 324-3733
Daniel John Archambault (R-Acton) 84 H Road, Acton 04001 - tel. (207) 636-3398

District 145
Joshua R. Plante (D-Berwick) 34 Goodwin Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7624
* Beth A. O'Connor (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 146
* Mark W. Eves (D-North Berwick) 29 Acorn Street, North Berwick 03906 - tel. (207) 850-0516
David D. Burke (I-South Berwick) 128 Knight's Pond Road, South Berwick 03908 - tel. (207) 384-4277
Burnell W. Bailey (R-South Berwick) 54 Black Swan Drive, South Berwick 03908 - tel. (207) 384-5894

District 147
Caitlin MacIver (D-Wells) 256 Bears Den Road, Wells 04090 - tel. (207) 809-6757
* Kathleen D. Chase (R-Wells) 142 Branch Road, Wells 04090 - tel. (207) 646-2118

District 148
* Roberta B. Beavers (D-South Berwick) 72 Woodland Hills, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3432
** Sarah O. Lewin (R-Eliot) 46 Caslyn Drive, Eliot 03903 - tel. (207) 439-0354

District 149
Paul D. McGowan (D-York) 41 River Road, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 351-2585
* Bradley S. Moulton (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 361-1532

District 150
Ronald J. McAllister (D-York) 188 Woodbridge Road, York 03909 - tel. (207) 363-1134
* Windol C. Weaver (R-York) 4 Weavers Way, York 03909 - tel. (207) 363-4641

District 151
William C. Peirce (D-Kittery) 53 Rogers Road, Kittery 03904 - tel. (207) 451-9171
Deane Rykerson (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8791
John J. Carson (R-Kittery) P. O. Box 14, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-4372
Gail P. Lemont (R-Kittery) 154 Whipple Road, Kittery 03904 - tel.