MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the June 12, 2012, Primary Election

Plus Unenrolled Candidates who have Qualified to be on the Ballot in November
(Unenrolled Candidates have until June 1, 2012, to file with the Secretary of State)

From Heather J.R. Priest, Clerk of the House

Last Posted 6/5/12

Candidates representing qualified parties had until March 15, 2012, to file with the Secretary of State.

Democratic, Republican and Green Independent Party candidates who withdrew before 5 pm on Friday, April 13, 2012, were eligible for replacement if they were the only candidate from their party on the ballot in that district.

Information about withdrawals and replacements is available here.

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate
*** - Non-Voting Tribal Representative in the previous Legislature
D - Democrat, G - Green Independent, I - Independent, N - Non-Party, R - Republican, U - Unenrolled


If you have additional phone numbers, updates or corrections
please let us know at (207) 287-1400 or
webmaster_house@legislature.maine.gov


Export to Word, select all and change font size to 12. Export this document into Word, then copy to DreamWeaver (paste into Code view). Remember to change the "Last Posted" date in the header that's already in the DreamWeaver document, and check to see if any other changes need to be made to the header. Don't save the Word document to HTML - all the formatting needed is built into the expressions.

District 1
John L. Martin* (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556
Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) 545 Caribou Road, Fort Kent 04743 - tel. (207) 231-1201

District 2
Charles Kenneth Theriault* (D-Madawaska) 116 22nd Avenue, Madawaska 04756 - tel. (207) 728-4526
Jonathan James Roy (R-Frenchville) P. O. Box 33, Frenchville 04745 - tel. (207) 543-6391

District 3
Gail C. Maynard (D-Woodland) 507 Pratt Road, Woodland 04736 - tel. (207) 498-8541
Bernard L. A. Ayotte* (R-Caswell) 1469 Van Buren Road, Caswell 04750 - tel. (207) 325-4905

District 4
David Allen Martin (D-Caribou) 25 Lombard Road, Caribou 04736 - tel. (207) 498-3508
R. Mark Goughan (I-Caribou) 872 Fort Fairfield Road, Caribou 04736 - tel. (207) 496-1731
Carol A. McElwee (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 5
Robert J. Saucier (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769
Michael J. Willette* (R-Presque Isle) 80 Hardy Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-5989

District 6
Darrell A. Adams (D-Mars Hill) P. O. Box 378, Easton 04740 - tel. (207) 425-7118
Tyler Clark* (R-Easton) P. O. Box 243, Easton 04740 - tel. (207) 488-2633

District 7
Troy A. Haines (D-Mapleton) 679 Pulcifur Road, Mapleton 04757
Alexander Reginald Willette* (R-Mapleton) P. O. Box 2, Mapleton 04757 - tel. (207) 768-0164

District 8
Michael E. Carpenter** (D-Houlton) 1 Maher Avenue, Houlton 04730 - tel. (207) 532-2491
Joyce A. Fitzpatrick* (R-Houlton) 100 Pleasant Street, Houlton 04730 - tel. (207) 532-9035

District 9
Patrick E. Hunt (D-Island Falls) P. O. Box 130, Island Falls 04747 - tel. (207) 463-2285
Ricky D. Long* (R-Sherman) 756 Island Falls Road, Sherman 04776 - tel. (207) 365-4704

District 10
Stephen S. Stanley** (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462 - tel. (207) 723-4744

District 11
Philip K. Polk (D-Princeton) 72 Mill Street, Princeton 04668 - tel. (207) 796-2399
Beth P. Turner* (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 12
Aaron K. Gilman (D-Enfield) 56 Lincoln Road, Enfield 04493 - tel. (207) 794-5194
Jeffery Allen Gifford* (R-Lincoln) 346 Frost Street, Lincoln Center 04457 - tel. (207) 794-3040

District 13
Adam S. Kirkland (D-Milford) P. O. Box 6, Old Town 04468 - tel. (207) 217-3516
Anita Peavey Haskell** (R-Milford) 17 Pine Street, Milford 04461 - tel. (207) 827-7296
Terry Lee Lacombe-Stevens (R-Hudson) 148 Old Town Road, Hudson 04449 - tel. (207) 327-1692

District 14
James F. Dill* (D-Old Town) 72 Sunset Drive, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3498
Carol Lord Klitch (R-Old Town) 17 Leonard Lane, Old Town 04468 - tel. (207) 944-2935
Mitchell L. McLaughlin (R-Old Town) 8 South Spring Street, Old Town 04468 - tel. (207) 974-8102

District 15
Adam A. Goode* (D-Bangor) P. O. Box 2681, Bangor 04402 - tel. (207) 991-7000
Samuel E. Canders (R-Bangor) 35 Elizabeth Avenue, Bangor 04401

District 16
John C. Schneck (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
Douglas K. Damon* (R-Bangor) 59 Seventeenth Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 17
Sara R. Stevens* (D-Bangor) 252 Nowell Road, Bangor 04401 - tel. (207) 942-8900
Mary A. Budd (R-Bangor) 384 French Street, Bangor 04401 - tel. (207) 941-0223

District 18
Aaron M. Frey (D-Bangor) 69 B Palm Street, Bangor 04401
James W. Parker* (R-Veazie) 18 Silver Ridge, Veazie 04401 - tel. (207) 945-3520

District 19
Cynthia M. Mehnert (D-Orono) 21 College Heights, Orono 04473 - tel. (207) 688-3130
Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 2 Pine Street, Apt. B, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Adam Warren Littlefield (R-Orono) 12 Munson Road, Orono 04469

District 20
Benjamin Marriner Pratt** (D-Eddington) 638 Main Road, Eddington 04428 - tel. (207) 745-7372
David D. Johnson* (R-Eddington) 107 Rooks Road, Eddington 04428 - tel. (207) 843-6929
John M. Williams II (R-Clifton) 167 Airline Road, Clifton 04428

District 21
Arthur C. Verow (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
William T. Rogers, Jr.** (R-Brewer) 26 Craig Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-3621

District 22
Jassen E. Bailey (D-Levant) 18 Sunny Acres Drive, Levant 04456 - tel. (207) 991-2875
David Allen Slagger*** (N-Kenduskeag) 156 Clark Road, Kenduskeag 04450 - tel. (207) 884-2054
Stacey K. Guerin* (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 23
Richard A. Thomas (D-Hermon) 263 Wing Road, Hermon 04401 - tel. (207) 848-2674
Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136
Patricia Adams Tate (R-Hermon) 64 Hermon Heights, Hermon 04401 - tel. (207) 848-5702

District 24
David B. Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930 - tel. (207) 924-5035
Raymond A. Wallace* (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 25
Frederick H. Austin (D-Newport) 11 Grove Street, Newport 04953 - tel. (207) 368-4056
Kenneth Wade Fredette* (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-4242

District 26
Tyler Jay Adkins (D-Dover-Foxcroft) 951 West Main Street, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-8351
Paul T. Davis, Sr.* (R-Sangerville) 36 Townhouse Road, Sangerville 04479 - tel. (207) 876-4047

District 27
Harold Burgess Dowse (D-Cambridge) 946 Dexter Road, Cambridge 04923 - tel. (207) 277-5335
Peter B. Johnson* (R-Greenville) P. O. Box 697, Greenville 04441 - tel. (207) 695-2019

District 28
Daniel S. Swain (D-Canaan) P. O. Box 31, Canaan 04924
Dean A. Cray* (R-Palmyra) P. O. Box 3, Palmyra 04965 - tel. (207) 938-2006

District 29
Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Robert G. Engelhardt, Sr. (R-Pittsfield) 226 Somerset Avenue, Pittsfield 04967 - tel. (207) 416-9952
John F. Ring, Sr. (R-Pittsfield) 116 Higgins Road, Pittsfield 04967 - tel. (207) 341-1087

District 30
James R. Leighton (D-Pembroke) P. O. Box 231, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-5852
Dennis L. Mahar (D-Pembroke) P. O. Box 244, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-3994
Lawrence E. Lockman (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 31
Harold R. Clark, Jr. (D-Calais) 49 Cedar Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-8139
Joyce A. Maker* (R-Calais) 89 Lafayette Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-2327

District 32
Katherine W. Cassidy (D-Machias) 5 Free Street, Machias 04654 - tel. (207) 263-4838
Michael Radeka (R-Whiting) P. O. Box 357, East Machias 04630 - tel. (207) 263-8320

District 33
Lawrence Finnegan (D-Jonesport) 32 Hopkins Point Road, Jonesport 04649 - tel. (207) 497-5947
Peter Doak (R-Columbia Falls) P. O. Box 13, Columbia Falls 04623 - tel. (207) 483-2031

District 34
John S. Holt (D-Lamoine) 23 Lamoine Beach Road, Lamoine 04605 - tel. (207) 667-8733
Richard S. Malaby* (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 35
Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Paul A. Paradis (R-Bar Harbor) 31 Holland Avenue, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-8995

District 36
Walter A. Kumiega III* (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 479-5459
Kim Strauss (R-Tremont) 12 Little Island Way, Bass Harbor 04653 - tel. (207) 244-5785

District 37
Ralph Chapman* (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
James M. Schatz** (D-Blue Hill) P. O. Box 437, Blue Hill 04614 - tel. (207) 374-5055
Madeleine Gay Leach (R-Castine) 10 Dresser Lane, Castine 04421 - tel. (207) 326-9494

District 38
Louis J. Luchini* (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
Matthew J. Foster (R-Ellsworth) P. O. Box 685, Ellsworth 04605 - tel. (207) 667-7273

District 39
William J. Lippincott (D-Hampden) 30 Wilbur Drive, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6946
Carolyn Blackfeather Rae (G-Dixmont) P. O. Box 44, Dixmont 04932 - tel. (207) 944-3454
Kelly H. Bickmore (I-Newburgh) 84 North Road, Newburgh 04444 - tel. (207) 234-4085
Brian M. Duprey** (R-Hampden) P. O. Box 214, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6076

District 40
Sharon A. Dunbar (D-Bucksport) 1486 River Road, Bucksport 04416 - tel. (207) 825-3700
Richard H. Campbell** (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 41
Meredith Ares (D-Searsport) 13 Norris Street, Searsport 04974 - tel. (207) 548-1065
James S. Gillway* (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429

District 42
Ronald David Flewelling (D-Monroe) 153 Fisher Road, Monroe 04951
Leo L. LaChance (R-Winterport) 23 The Landing Lane, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5424
Randall L. Poulton (R-Winterport) 47 North Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5148
Joseph E. Brooks** (U-Winterport) 325 Stream Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5041

District 43
Erin D. Herbig* (D-Belfast) 64A Cedar Street, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Donna M. Hopkins (R-Belmont) 112 Fenwick Road, Belmont 04952 - tel. (207) 342-4371

District 44
Lloyd S. Chase (D-Liberty) P. O. Box 232, Liberty 04949 - tel. (207) 589-4749
Jethro D. Pease (R-Morrill) 287 South Main Street, Morrill 04952 - tel. (207) 342-5910

District 45
Brian L. Jones (D-Freedom) 12 Burnham Hill Road, Freedom 04941 - tel. (207) 382-6772
R. Ryan Harmon* (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel. (207) 993-6034

District 46
Joan W. Welsh* (D-Rockport) 54 Sea Street, Rockport 04856 - tel. (207) 236-6554
Carole A. Gartley (R-Rockport) 133 Warrenton Street, Rockport 04856 - tel. (207) 594-7076

District 47
Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland) 260 West Meadow Road, Rockland 04841 - tel. (207) 596-0028
Gordon P. Mank, Jr. (R-Rockland) P. O. Box 1531, Rockland 04841 - tel. (207) 594-1422
James Raye (R-Rockland) 196 North Main Street, Rockland 04841 - tel. (207) 542-4592

District 48
Chuck Kruger* (D-Thomaston) 37 Green Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 354-8928
Michael D. Collins (R-Thomaston) 342 Pleasant Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 594-5460

District 49
Shelby G. Chadwick (D-Warren) 1293 Middle Road, Warren 04864 - tel. (207) 273-2017
Jeffrey Evangelos (I-Friendship) 465 Waldoboro Road, Friendship 04547 - tel. (207) 832-7378
Robert E. Carter, Jr. (R-Warren) P. O. Box 254, Warren 04864 - tel. (207) 273-3471

District 50
Joel Alan Pitcher (D-Jefferson) 258 Valley Road, Jefferson 04348 - tel. (207) 549-3432
Henry B. Simmons (R-Nobleboro) 90 East Neck Road, Nobleboro 04555 - tel. (207) 563-6028
Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) 1121 Manktown Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 832-2005

District 51
Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 563-3132
Jessica Mae Chubbuck (R-Edgecomb) P. O. Box 237, Edgecomb 04556 - tel. (207) 841-4038
Alan E. Pinkham (R-Damariscotta) 431 Biscay Road, Damariscotta 04543 - tel. (207) 563-1549

District 52
Elizabeth S. Miller** (D-Somerville) 6 Hemlock Lane, Somerville 04348 - tel. (207) 549-7171
Deborah J. Sanderson* (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 53
Timothy I. Marks (D-Pittston) 640 Kelley Road, Pittston 04345 - tel. (207) 582-6798
Raymond A. Soule (R-Wiscasset) 223 West Alna Road, Wiscasset 04578 - tel. (207) 882-6573

District 54
Catherine M. Nadeau (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
Susan E. Morissette* (R-Winslow) 7 First Street, Winslow 04901 - tel. (207) 873-5106

District 55
Helen Marie Hanson (D-China) P. O. Box 300, South China 04358 - tel. (207) 441-9487
H. David Cotta* (R-China) 55 53rd Fire Road, China 04358 - tel. (207) 445-4067

District 56
Doreen L. Sheive (D-Augusta) 18-1 Abenaki Road, Augusta 04330 - tel. (207) 626-5736
Corey Scott Wilson (R-Augusta) 44 Kelton Road, Augusta 04330

District 57
Maeghan Maloney* (D-Augusta) 4 Drew Street, Augusta 04330 - tel. (207) 513-7248
Michael G. Hein (R-Augusta) 43B Green Street, Augusta 04330 - tel. (207) 485-3396
Andrew Duane Worcester (R-Augusta) 72 Green Street, Augusta 04330 - tel. (207) 446-1146

District 58
Richard Paul Fournier (D-Windsor) 534 Coopers Mills Road, Windsor 04363 - tel. (207) 549-7846
Lori Fowle (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 872-7268
Karen D. Foster* (R-Augusta) 659 Church Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 622-2930

District 59
Phillip K. Barter (D-Gardiner) 223 Brunswick Avenue, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-2813
Harvey Edward DeVane** (D-Gardiner) 66 School Street, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-4961
Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Daniel W. Bates (R-Gardiner) 87 Brunswick Avenue, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-1795

District 60
Andrew T. Mason (D-Topsham) 899 Middlesex Road, Topsham 04086 - tel. (207) 449-1502
Jean A. Wolkens (R-Topsham) 515 Meadow Road, Topsham 04086 - tel. (207) 725-2786

District 61
W. Bruce MacDonald* (D-Boothbay) 656 Back River Road, Boothbay 04537 - tel. (207) 633-0570
Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 633-4600

District 62
Jennifer Dechant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Paul O. Johnson (D-Bath) 410 Washington Street, Bath 04530 - tel. (207) 443-5772
Kyle Charles Rogers (R-Bath) 80 Court Street, Bath 04530 - tel. (207) 443-8459

District 63
Charles R. Priest* (D-Brunswick) 9 Bowker Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-5439
Matthew Alton Mower (R-Brunswick) 16 Antietam Street, Apt. A, Brunswick 04011 - tel. (207) 373-1649

District 64
Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) 52 Hildreth Road, Harpswell 04079
Kimberly N. Olsen* (R-Phippsburg) 1200 Main Road, Phippsburg 04562 - tel. (207) 389-2237

District 65
Peter S. Kent* (D-Woolwich) 23 George Wright Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 442-9255
Jason K. Warnke (R-Woolwich) 148 Hedge Bridge Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 443-2814

District 66
Alexander Cornell du Houx* (D-Brunswick) 13 Stanwood Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 319-4511
David A. Frans (G-Brunswick) 511 Durham Road, Brunswick 04011
John Jeffrey Bouchard (R-Brunswick) P. O. Box 912, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-5313

District 67
Seth A. Berry* (D-Bowdoinham) 1245 River Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 522-1609
Corey Nelson Troup (R-Bowdoinham) 315 Post Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 240-3728

District 68
Bettyann W. Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 777-4537
Michael G. Beaulieu* (R-Auburn) 27 Sherman Avenue, Auburn 04210 - tel. (207) 784-0036

District 69
Brian D. Bolduc* (D-Auburn) 54 Riverside Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 576-4907
William W. Tanous (R-Auburn) 32 Beacon Avenue, Auburn 04210 - tel. (207) 777-1975

District 70
R. Wayne Werts (D-Auburn) 556 Pownal Road, Auburn 04210 - tel. (207) 783-6931
Bruce A. Bickford* (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 795-6844

District 71
Michel A. Lajoie* (D-Lewiston) 279 Old Greene Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 783-1927
Doreen M. Christ (R-Lewiston) 1 Buckley Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 576-7409

District 72
Michael E. Carey* (D-Lewiston) 10 Perrier Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 344-3017
Michael J. Marcotte (R-Lewiston) 12 O'Connell Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 782-8153

District 73
Nathan L. Libby (D-Lewiston) 12 Orange Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 399-7993
Jeffrey L. Foss (R-Lewiston) 87 Wood Street, Apt. 1, Lewiston 04240

District 74
Margaret R. Rotundo* (D-Lewiston) 446 College Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-3259
Timothy John Lajoie (R-Lewiston) 732 College Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 212-2160

District 75
Stacy T. Dostie** (D-Sabattus) 674 Sabattus Road, Sabattus 04280 - tel. (207) 375-8809
Stephen J. Wood* (R-Sabattus) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 76
Henry E. M. Beck* (D-Waterville) P. O. Box 1723, Waterville 04903 - tel. (207) 837-4343
Robert Neal Patterson (R-Waterville) 71 Mayflower Hill Drive, Waterville 04901 - tel. (207) 872-5935

District 77
Thomas R. W. Longstaff* (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
Alek J. Fortier (R-Waterville) 135 Silver Street, Waterville 04901 - tel. (207) 314-1178

District 78
Harry Hayes (D-Oakland) 46 Pleasant Street, Apt. 10, Oakland 04963 - tel. (207) 754-7406
Robert W. Nutting* (R-Oakland) P. O. Box 100, Oakland 04963 - tel. (207) 465-7139

District 79
Sharon Anglin Treat* (D-Hallowell) 22 Page Street, Hallowell 04347 - tel. (207) 623-7161
William G. Guerrette III (R-West Gardiner) 22 First Street, West Gardiner 04345
Ryan D. Wheaton (R-West Gardiner) 58 First Street, West Gardiner 04345

District 80
Rachel Lynne Sukeforth (D-Litchfield) 1372 West Road, Litchfield 04350 - tel. (207) 268-4757
Melvin Newendyke* (R-Litchfield) 84 Small Road, Litchfield 04350 - tel. (207) 268-2553

District 81
Maurice C. Castonguay (D-Livermore Falls) 413 Leeds Road, Livermore Falls 04254 - tel. (207) 897-3612
L. Gary Knight* (R-Livermore Falls) 453 Moose Hill Road, Livermore Falls 04254 - tel. (207) 897-2489

District 82
Kevin Cookson (D-Winthrop) 308 Route 133, Winthrop 04364
Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Scott L. Davis (R-Winthrop) 155 Highland Avenue, Winthrop 04364 - tel. (207) 631-1111

District 83
Pamela J. Boivin (D-Manchester) 100 Readfield Road, Manchester 04351 - tel. (207) 623-8637
Dennis L. Keschl* (R-Belgrade) 1024 Wings Mills Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-2973

District 84
Edward D. Finch** (D-Fairfield) P. O. Box 111, Hinckley 04944 - tel. (207) 249-7898
Karen Kusiak (D-Fairfield) 66 Bray Avenue, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-6834
John J. Picchiotti* (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 85
Jeff M. McCabe* (D-Skowhegan) 13 Olive Street, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-5402
Donald L. Skillings (R-Skowhegan) 37 Wallace Farm Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-7161

District 86
Margaret E. Allen (D-Madison) 20 Forest Lake Way, Madison 04950
Edward Russell Goff IV (R-Norridgewock) 9 Goff Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 474-7343

District 87
Daniel S. DiPompo (D-Jay) 138 Belanger Road, Jay 04239 - tel. (207) 897-0974
Clinton W. Brooks (R-Jay) 31 Belmont Drive, Jay 04239 - tel. (207) 897-2020

District 88
Colby James Seams (D-Anson) P. O. Box 66, Anson 04911 - tel. (207) 696-3138
Larry C. Dunphy* (R-Embden) P. O. Box 331, North Anson 04958 - tel. (207) 635-2831

District 89
Keith A. Welch (D-Farmington) 146 Middle Street, Farmington 04938 - tel. (207) 778-3696
Lance Evans Harvell* (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 778-2981

District 90
Richard M. Stovall (D-Phillips) 3 Shadagee Lane, No. 3A, Phillips 04966 - tel. (207) 433-5898
Russell J. Black* (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 645-2990

District 91
Michael K. Broderick (D-Bethel) 77 Sunday River Road, Bethel 04217 - tel. (207) 824-6004
Jarrod S. Crockett* (R-Bethel) P. O. Box 701, Bethel 04217 - tel. (207) 875-5075

District 92
Matthew J. Peterson* (D-Rumford) 1106 Route 2, Rumford 04276 - tel. (207) 776-8051
Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel. (207) 585-2638

District 93
Sheryl J. Briggs* (D-Mexico) 72 Poplar Hill Road, Mexico 04257 - tel. (207) 364-5665
Lisa M. Keim (R-Dixfield) 1505 Main Street, Dixfield 04224 - tel. (207) 562-6023

District 94
Teresea M. Hayes* (D-Buckfield) P. O. Box 367, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2028
Timothy G. Turner (R-Buckfield) 40 Morrill Street, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2817

District 95
Mary Lou St. John (D-Norway) 176 Greenwood Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2231
Tom J. Winsor* (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 96
Lawrence G. Sirois** (D-Turner) 87 Potato Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-3316
Jeffrey L. Timberlake* (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016

District 97
Helen Rankin* (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
George G. Cunningham (R-Fryeburg) 20 Chautauqua Road, Fryeburg 04037 - tel. (207) 935-7345

District 98
Lisa Renee Villa (D-Harrison) P. O. Box 427, Harrison 04040 - tel. (207) 776-3118
Roxanna R. Hagerman (R-Bridgton) 13 Main Street, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-3551

District 99
Debra M. Black (D-Limington) P. O. Box 176, Limington 04049
Elihu J. A. Upham (I-Denmark) 184 Hilton Road, Denmark 04022
Jonathan L. Kinney (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 100
Colin Delaney O'Neill (D-Oxford) 170 Tiger Hill Road, Oxford 04270 - tel. (207) 539-4618
Roger A. Jackson (R-Oxford) 50 Hebron Road, Oxford 04270 - tel. (207) 359-4613

District 101
Christine B. Powers (D-Naples) 280 Thompson Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
Laurie A. Mondville (R-Casco) 471 Roosevelt Trail, Casco 04015 - tel. (207) 892-4300

District 102
Michael A. Shaw* (D-Standish) 5 Perimeter Avenue, Standish 04084 - tel. (207) 787-4352
Michael Wakefield (G-Standish) 22 Arthur Drive, Steep Falls 04085 - tel. (207) 274-8033
Todd R. Delaney (R-Standish) 115 Spear Road, Standish 04084 - tel. (207) 642-8075

District 103
Leslie J. Stephenson (D-Raymond) P. O. Box 882, Raymond 04071 - tel. (207) 655-5000
Michael D. McClellan* (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 104
Prudence Grant (D-Lisbon) 23 Free Street, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-4603
Dale J. Crafts* (R-Lisbon) 2 Passing Lane, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-5469

District 105
Nichole Dawn Stevens (D-New Gloucester) 9 Miecaskyl Drive, New Gloucester 04260 - tel. (207) 807-7694
Eleanor M. Espling* (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 926-6082

District 106
Sara Gideon (D-Freeport) 78 Bow Street, Freeport 04032
Patrick T. Norton (D-Freeport) 11 Harvey Brook Drive, Freeport 04032 - tel. (207) 865-0583
Melanie F. Sachs (D-Freeport) 84 Kelsey Ridge Road, Freeport 04032 - tel. (207) 449-1524
Benjamin M. Martin (R-Freeport) 4 Daniel Drive #1, Freeport 04032

District 107
Janice E. Cooper (D-Yarmouth) 20 Cumberland Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-4741
Mark D. Hough (R-Yarmouth) 355 Bayview Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-9553

District 108
Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) 34 Blanchard Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-5095
Joseph F. Kumiszcza (R-Cumberland) 3 Middle Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-6435

District 109
Anne P. Graham* (D-North Yarmouth) 97 Farms Edge Road, North Yarmouth 04097 - tel. (207) 846-0049
Susan M. W. Austin** (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 110
Ralph Johnston (D-Windham) 99 Cottage Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6561
Thomas M. Tyler** (R-Windham) 30 Buckfield Drive, Windham 04062 - tel. (207) 894-5576

District 111
Jane P. Pringle (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
Stuart A. Pennels (R-Windham) 20 Ward Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-1314

District 112
Mary Pennell Nelson* (D-Falmouth) 213 Foreside Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 781-3750
Patricia L. Kirby (R-Falmouth) 9 Hedgerow Drive, Falmouth 04105 - tel. (207) 899-0834

District 113
Mark N. Dion* (D-Portland) 45 Allison Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6341
Porter Leighton** (R-Falmouth) 9 Falmouth Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 899-3190

District 114
Peter C. Stuckey* (D-Portland) 20 Vaill Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-3345
Eric V. Bleicken (R-Portland) 40 Maplewood Street, Apt. B, Portland 04103 - tel. (207) 710-0396

District 115
Justin L. Costa (D-Portland) 11 Sawyer Street, Portland 04103
Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-1658
Malory Otteson Shaughnessy (D-Portland) 45 Prospect Street, Portland 04103 - tel. (207) 400-1540
Seth Berner (G-Portland) 169 Clinton Street, Portland 04103 - tel. (207) 775-2452
Christopher J. Jordan (R-Portland) 185 Pleasant Avenue, Portland 04103

District 116
Denise Patricia Harlow* (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870
Richard Alan Dodge (R-Portland) 1281 Forest Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6719

District 117
Dauna Webb Binder (D-Portland) 50 Mabel Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-4790
Anthony Jude Donovan (D-Portland) 27 Riverview Street, Portland 04102 - tel. (207) 774-6732
Richard R. Farnsworth** (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
William S. Linnell (G-Portland) 1905 Congress Street, Portland 04102 - tel. (207) 409-0100
David J. Caron (R-Portland) 33 Rosemont Avenue, Portland 04103

District 118
Dillon Bates (D-Portland) 46 Bramhall Street, Apt. 3, Portland 04102
Matthew W. Moonen (D-Portland) 17 Pine Street #2, Portland 04102
Thomas Richard MacMillan (G-Portland) 8 Salem Street, Portland 04102
Chase Seaver Martin (R-Portland) 53 Douglass Street, Portland 04102

District 119
Herbert C. Adams** (D-Portland) 231 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 772-2565
Gwendolyne Elissa Tuttle (R-Portland) 401 Cumberland Avenue, Apt. 410, Portland 04101
Benjamin M. Chipman* (U-Portland) 5 Mayo Street #3, Portland 04101 - tel. (207) 318-4961

District 120
Diane Russell* (D-Portland) 28 Vesper Street #2, Portland 04101 - tel. (207) 272-9182
Keita A. Whitten (G-Portland) 125 North Street, Portland 04101
Davian Jon Akers (R-Portland) 10 Ponce Street, Portland 04101

District 121
Kimberly J. Monaghan-Derrig* (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
Nancy E. Thompson (R-Cape Elizabeth) 6 Pine Ridge Road, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 799-6669

District 122
Terry K. Morrison* (D-South Portland) 13 Ocean Street, South Portland 04106 - tel. (207) 831-0828
Christopher Kessler (I-South Portland) 41 Cottage Road, 2nd Floor, South Portland 04106
Howard R. Farr, Jr. (R-South Portland) 122 Mussey Street, South Portland 04106 - tel. (207) 799-7140

District 123
Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 999-9999
Roger A. Bishop (I-Cape Elizabeth) 10 Leighton Farm Road, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 239-6504
Kenneth Earl Myrick (R-South Portland) 10 Harborview Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 899-8909

District 124
Andrew Newton Capone-Sprague (D-South Portland) 6 Gerry Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 423-0099
Lindsay S. Douglas (R-South Portland) 757 Main Street, Unit 53, South Portland 04106

District 125
Ann E. Peoples* (D-Westbrook) 22 Garfield Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 856-7264
Michael E. Lawson (R-Westbrook) 422 Brook Street, Westbrook 04092

District 126
Andrew M. Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 854-3025
Matthew R. Maloney (R-Westbrook) 93 Seavey Street, #1, Westbrook 04092 - tel. (207) 699-5532

District 127
Paul Aranson (D-Scarborough) 4 Minuteman Drive, Scarborough 04074 - tel. (207) 324-4198
Amy Fern Volk* (R-Scarborough) 4 Elbridge Oliver Way, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-1963

District 128
Jean-Marie Caterina (D-Scarborough) 311 Gorham Road, Scarborough 04074
Heather W. Sirocki* (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 129
Andrew J. McLean (D-Gorham) 30 Ridgefield Drive, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
Jane S. Knapp* (R-Gorham) P. O. Box 123, Gorham 04038 - tel. (207) 839-3880

District 130
Linda F. Sanborn* (D-Gorham) 170 Spiller Road, Gorham 04038 - tel. (207) 839-4664
Matthew L. Mattingly (R-Gorham) 91 South Street, Gorham 04038 - tel. (207) 839-5843

District 131
Ronald E. Usher** (D-Buxton) 4 Whispering Pines Drive, Buxton 04093 - tel. (207) 929-3474
Donald G. Marean** (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 132
Pierre Jean Bouthiller (D-Old Orchard Beach) 4 Patriot Way, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 937-2448
Roxanne Victoria Frenette (D-Old Orchard Beach) 102 Ross Road, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 229-3503
Cris Edward Johnson (D-Old Orchard Beach) 8 Walden Avenue, Old Orchard Beach 04064
Gregory T. Kidd (D-Old Orchard Beach) 1 Rosedale Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 482-9136
Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach) 171 Portland Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 590-4201

District 133
Barry J. Hobbins** (D-Saco) 22 Glenhaven Circle, Saco 04072 - tel. (207) 282-7101
Demitroula Kouzounas (R-Saco) 361 Seaside Avenue, Saco 04072 - tel. (207) 934-1877

District 134
Justin Mark Chenette (D-Saco) 19 Buckthorn Circle, Saco 04072 - tel. (207) 571-4810
Sonya D. Lundh-Gay (D-Saco) 76 Rocky Hill Road, Saco 04072 - tel. (207) 710-6722
Marie D. Doucette (R-Saco) 75 Clark Street, Saco 04072 - tel. (207) 284-7032

District 135
Paulette G. Beaudoin* (D-Biddeford) 32 Herring Avenue Extension, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-6324
Joanne T. Twomey** (D-Biddeford) 246 Elm Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-3178
Perry V. Aberle (R-Biddeford) 239 Elm Street, Biddeford 04005

District 136
Bobby Mills (D-Biddeford) P. O. Box 852, Biddeford 04005 - tel. (207) 571-9108
Megan M. Rochelo* (D-Biddeford) P. O. Box 2433, Biddeford 04005 - tel. (207) 929-0110
Lucille R. Rowe (R-Biddeford) 9 Graham Street, Apt. 309, Biddeford 04005 - tel. (207) 571-9149

District 137
Alan M. Casavant* (D-Biddeford) 22 Meetinghouse Road, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-4690
Nancy B. Sullivan** (D-Biddeford) 20 Westwood Drive, Biddeford 04005 - tel. (207) 282-5594
William M. Guay (R-Kennebunkport) 33 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-0225

District 138
Diana T. Waterman (D-Shapleigh) 103 32nd Street, Shapleigh 04076 - tel. (207) 636-3836
Judee Meyer (R-Alfred) 1386 Gore Road, Alfred 04002 - tel. (207) 490-2167
Richard J. Racicot II (R-Limerick) 93 Emery Corner Road, Limerick 04048 - tel. (207) 671-9197
James J. Campbell, Sr.** (U-Newfield) P. O. Box 29, West Newfield 04095 - tel. (207) 793-2396

District 139
Joseph A. Wagner** (D-Lyman) 26 Day Road, Lyman 04002 - tel. (207) 499-0104
Aaron F. Libby* (R-Waterboro) P. O. Box 343, North Waterboro 04061 - tel. (207) 247-6461

District 140
Adam H. Spey (D-Kennebunk) 39 Middle Road, Kennebunk 04043 - tel. (207) 467-3209
Wayne R. Parry* (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 141
Edward Parker Legg** (D-Kennebunk) P. O. Box 519, Kennebunk 04043 - tel. (207) 967-8543
Paul Edward Bennett* (R-Kennebunk) 6 Woodside Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-6269

District 142
Andrea M. Boland* (D-Sanford) 22 Kent Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-4459
Linda B. Gulnac (R-Sanford) 74 School Street, Sanford 04073 - tel. (207) 608-8024

District 143
Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Adam Jonathan Courtney (R-Sanford) 3 Allenson Street, Springvale 04083 - tel. (207) 459-0022

District 144
Rosemary M. Guptill (D-Sanford) 16 Mill Street, Apt. 24, Springvale 04083 - tel. (207) 490-1998
Daniel John Archambault (R-Acton) 84 H Road, Acton 04001 - tel. (207) 636-3398
Aaron T. Bragdon (R-Lebanon) 31 Jim Grant Road, Lebanon 04027

District 145
Joshua R. Plante (D-Berwick) 34 Goodwin Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7624
Beth A. O'Connor* (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 146
Mark W. Eves* (D-North Berwick) 29 Acorn Street, North Berwick 03906 - tel. (207) 850-0516
David D. Burke (I-South Berwick) 128 Knight's Pond Road, South Berwick 03908
Burnell W. Bailey (R-South Berwick) 54 Black Swan Drive, South Berwick 03908 - tel. (207) 384-5894

District 147
Caitlin MacIver (D-Wells) 256 Bears Den Road, Wells 04090 - tel. (207) 809-6757
Kathleen D. Chase* (R-Wells) 142 Branch Road, Wells 04090 - tel. (207) 646-2118

District 148
Roberta B. Beavers* (D-South Berwick) 72 Woodland Hills, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3432
Sarah O. Lewin** (R-Eliot) 46 Caslyn Drive, Eliot 03903 - tel. (207) 439-0354

District 149
Paul D. McGowan (D-York) 41 River Road, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 351-2585
Bradley S. Moulton* (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 361-1532

District 150
Ronald J. McAllister (D-York) 188 Woodbridge Road, York 03909 - tel. (207) 363-1134
Windol C. Weaver* (R-York) 4 Weavers Way, York 03909 - tel. (207) 363-4641

District 151
William C. Peirce (D-Kittery) 53 Rogers Road, Kittery 03904 - tel. (207) 451-9171
John J. Carson (R-Kittery) P. O. Box 14, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-4372