MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates who have Opponents in the
June 12, 2012, Primary Election

From Heather J.R. Priest, Clerk of the House

Code: D - Democrat, G - Green Independent, R - Republican
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate,
- withdrew too late to be removed from ballot

Last Posted 6/5/12

District 13
Anita Peavey Haskell** (R-Milford) 17 Pine Street, Milford 04461 - tel. (207) 827-7296
Terry Lee Lacombe-Stevens (R-Hudson) 148 Old Town Road, Hudson 04449 - tel. (207) 327-1692

District 14
Carol Lord Klitch (R-Old Town) 17 Leonard Lane, Old Town 04468 - tel. (207) 944-2935
Mitchell L. McLaughlin (R-Old Town) 8 South Spring Street, Old Town 04468 - tel. (207) 974-8102

District 19
Cynthia M. Mehnert (D-Orono) 21 College Heights, Orono 04473 - tel. (207) 688-3130
Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 2 Pine Street, Apt. B, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333

District 20
David D. Johnson* (R-Eddington) 107 Rooks Road, Eddington 04428 - tel. (207) 843-6929
John M. Williams II (R-Clifton) 167 Airline Road, Clifton 04428

District 23
Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136
Patricia Adams Tate (R-Hermon) 64 Hermon Heights, Hermon 04401 - tel. (207) 848-5702

District 29
Robert G. Engelhardt, Sr. (R-Pittsfield) 226 Somerset Avenue, Pittsfield 04967 - tel. (207) 416-9952
John F. Ring, Sr. (R-Pittsfield) 116 Higgins Road, Pittsfield 04967 - tel. (207) 341-1087

District 30
James R. Leighton (D-Pembroke) P. O. Box 231, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-5852
Dennis L. Mahar (D-Pembroke) P. O. Box 244, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-3994

District 33
Peter Doak (R-Columbia Falls) P. O. Box 13, Columbia Falls 04623 - tel. (207) 483-2031
Alfred D. Moore, Jr. (R-Milbridge) 378 Back Bay Road, Milbridge 04658 - tel. (207) 546-7327

District 37
Ralph Chapman* (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
James M. Schatz** (D-Blue Hill) P. O. Box 437, Blue Hill 04614 - tel. (207) 374-5055

District 42
Leo L. LaChance (R-Winterport) 23 The Landing Lane, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5424
Randall L. Poulton (R-Winterport) 47 North Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5148

District 47
Gordon P. Mank, Jr. (R-Rockland) P. O. Box 1531, Rockland 04841 - tel. (207) 594-1422
James Raye (R-Rockland) 196 North Main Street, Rockland 04841 - tel. (207) 542-4592

District 50
Henry B. Simmons (R-Nobleboro) 90 East Neck Road, Nobleboro 04555 - tel. (207) 563-6028
Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) 1121 Manktown Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 832-2005

District 51
Jessica Mae Chubbuck (R-Edgecomb) P. O. Box 237, Edgecomb 04556 - tel. (207) 841-4038
Alan E. Pinkham (R-Damariscotta) 431 Biscay Road, Damariscotta 04543 - tel. (207) 563-1549

District 57
Michael G. Hein (R-Augusta) 43B Green Street, Augusta 04330 - tel. (207) 485-3396
Andrew Duane Worcester (R-Augusta) 72 Green Street, Augusta 04330 - tel. (207) 446-1146

District 58
Richard Paul Fournier (D-Windsor) 534 Coopers Mills Road, Windsor 04363 - tel. (207) 549-7846
Lori Fowle (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 872-7268

District 59
Phillip K. Barter (D-Gardiner) 223 Brunswick Avenue, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-2813
Harvey Edward DeVane** (D-Gardiner) 66 School Street, Gardiner 04345 - tel. (207) 582-4961
Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882

District 62
Jennifer Dechant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Paul O. Johnson (D-Bath) 410 Washington Street, Bath 04530 - tel. (207) 443-5772

District 79
William G. Guerrette III (R-West Gardiner) 22 First Street, West Gardiner 04345
Ryan D. Wheaton (R-West Gardiner) 58 First Street, West Gardiner 04345

District 82
Kevin Cookson (D-Winthrop) 308 Route 133, Winthrop 04364
Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276

District 84
Edward D. Finch** (D-Fairfield) P. O. Box 111, Hinckley 04944 - tel. (207) 249-7898
Karen Kusiak (D-Fairfield) 66 Bray Avenue, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-6834

District 106
Sara Gideon (D-Freeport) 78 Bow Street, Freeport 04032
Patrick T. Norton (D-Freeport) 11 Harvey Brook Drive, Freeport 04032 - tel. (207) 865-0583
Melanie F. Sachs (D-Freeport) 84 Kelsey Ridge Road, Freeport 04032 - tel. (207) 449-1524

District 115
Justin L. Costa (D-Portland) 11 Sawyer Street, Portland 04103
Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-1658
Malory Otteson Shaughnessy (D-Portland) 45 Prospect Street, Portland 04103 - tel. (207) 400-1540

District 117
Dauna Webb Binder (D-Portland) 50 Mabel Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-4790
Anthony Jude Donovan (D-Portland) 27 Riverview Street, Portland 04102 - tel. (207) 774-6732
Richard R. Farnsworth** (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399

District 118
Dillon Bates (D-Portland) 46 Bramhall Street, Apt. 3, Portland 04102
Matthew W. Moonen (D-Portland) 17 Pine Street #2, Portland 04102

District 132
Pierre Jean Bouthiller (D-Old Orchard Beach) 4 Patriot Way, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 937-2448
Roxanne Victoria Frenette (D-Old Orchard Beach) 102 Ross Road, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 229-3503
Cris Edward Johnson (D-Old Orchard Beach) 8 Walden Avenue, Old Orchard Beach 04064
Gregory T. Kidd (D-Old Orchard Beach) 1 Rosedale Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 482-9136

District 134
Justin Mark Chenette (D-Saco) 19 Buckthorn Circle, Saco 04072 - tel. (207) 571-4810
Sonya D. Lundh-Gay (D-Saco) 76 Rocky Hill Road, Saco 04072 - tel. (207) 710-6722

District 135
Paulette G. Beaudoin* (D-Biddeford) 32 Herring Avenue Extension, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-6324
Joanne T. Twomey** (D-Biddeford) 246 Elm Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-3178

District 136
Bobby Mills (D-Biddeford) P. O. Box 852, Biddeford 04005 - tel. (207) 571-9108
Megan M. Rochelo* (D-Biddeford) P. O. Box 2433, Biddeford 04005 - tel. (207) 929-0110

District 137
Alan M. Casavant* (D-Biddeford) 22 Meetinghouse Road, Biddeford 04005 - tel. (207) 284-4690
Nancy B. Sullivan** (D-Biddeford) 20 Westwood Drive, Biddeford 04005 - tel. (207) 282-5594

District 138
William A. Hayes (R-Shapleigh) 28 Gate House Road, Shapleigh 04076 - tel. (207) 636-2515
Judee Meyer (R-Alfred) 1386 Gore Road, Alfred 04002 - tel. (207) 490-2167
Richard J. Racicot II (R-Limerick) 93 Emery Corner Road, Limerick 04048 - tel. (207) 671-9197

District 144
Daniel John Archambault (R-Acton) 84 H Road, Acton 04001 - tel. (207) 636-3398
Aaron T. Bragdon (R-Lebanon) 31 Jim Grant Road, Lebanon 04027


If you have additional phone numbers, updates or corrections
please let us know at (207) 287-1400 or
webmaster_house@legislature.maine.gov