photo of House Chamber with link to House Main Menu

To Find Your Representative...

To find the Representative from your city or town,
click on the first letter of the town.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L

M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - Y

What to do if there's more than one
Representative from your town

Combined Alphabetical List of
Senators and Representatives

-A-

Abbot - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Acton - House District 144 - William F. Noon (D-Sanford) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Addison - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Albany Township - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Albion - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Alexander - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Alfred - House District 138 - James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Allagash - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Alna - House District 53 - Timothy I. Marks (D-Pittston) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Alton - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Amherst - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Amity - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Andover - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Anson - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Appleton - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Argyle Township - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Arrowsic - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Arundel - House District 140 - Wayne R. Parry (R-Arundel) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Ashland - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Athens - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Atkinson - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Atlantic (part of Swan's Island) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Auburn - House District 68 - Michael G. Beaulieu (R-Auburn) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Auburn - House District 69 - Brian D. Bolduc (D-Auburn) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Auburn - House District 70 - R. Wayne Werts (D-Auburn) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Augusta - House District 56 - Corey S. Wilson (R-Augusta) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Augusta - House District 57 - Matthew G. Pouliot (R-Augusta) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Augusta - House District 58 - Lori Fowle (D-Vassalboro) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Aurora - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Avon - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

-B-

Bailey Island (part of Harpswell) - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Baileyville - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Baldwin - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Bancroft - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Bangor - House District 15 - Adam A. Goode (D-Bangor) - Senate District 32 - Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Bangor - House District 16 - John C. Schneck (D-Bangor) - Senate District 32 - Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Bangor - House District 17 - Victoria P. Kornfield (D-Bangor) - Senate District 32 - Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Bangor - House District 18 - Aaron M. Frey (D-Bangor) - Senate District 32 - Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Bar Harbor - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Bar Mills (part of Buxton) - House District 131 - Donald G. Marean (R-Hollis) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Baring Plantation - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Barnard Township - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Bass Harbor (part of Tremont) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Bath - House District 62 - Jennifer DeChant (D-Bath) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Bath - House District 65 - Peter S. Kent (D-Woolwich) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Beals - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Beaver Cove - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Beddington - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Belfast - House District 43 - Erin D. Herbig (D-Belfast) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Belgrade - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Belgrade Lakes (part of Belgrade) - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Belmont - House District 43 - Erin D. Herbig (D-Belfast) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Benedicta Township - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Benton - House District 54 - Catherine M. Nadeau (D-Winslow) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Benton - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Bernard (part of Tremont) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Berwick - House District 145 - Joshua R. Plante (D-Berwick) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Bethel - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Biddeford - House District 135 - Paulette G. Beaudoin (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Biddeford - House District 135 - Paulette G. Beaudoin (D-Biddeford) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Biddeford - House District 136 - Megan M. Rochelo (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Biddeford - House District 136 - Megan M. Rochelo (D-Biddeford) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Biddeford - House District 137 - Alan M. Casavant (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Biddeford - House District 137 - Alan M. Casavant (D-Biddeford) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Biddeford Pool (part of Biddeford) - House District 137 - Alan M. Casavant (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Big Lake Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Bingham - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Birch Harbor (part of Gouldsboro) - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Blaine - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Blanchard Township - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Blue Hill - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Blue Hill Falls (part of Blue Hill) - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Boothbay - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Boothbay Harbor - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Bowdoin - House District 67 - Seth A. Berry (D-Bowdoinham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Bowdoinham - House District 67 - Seth A. Berry (D-Bowdoinham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Bowerbank - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Bradford - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Bradley - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Bremen - House District 50 - Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Brewer - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Brewer - House District 21 - Arthur C. Verow (D-Brewer) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Bridgewater - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Bridgton - House District 98 - Lisa Renee Villa (D-Harrison) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Brighton Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Bristol - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Brooklin - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Brooks - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Brooksville - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Brookton Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Brownfield - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Brownville - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Brownville Junction (part of Brownville) - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Brunswick - House District 63 - Charles R. Priest (D-Brunswick) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Brunswick - House District 65 - Peter S. Kent (D-Woolwich) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Brunswick - House District 66 - Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Bryant Pond (part of Woodstock) - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Buckfield - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Bucksport - House District 40 - Richard H. Campbell (R-Orrington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Burlington - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Burnham - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Buxton - House District 130 - Linda F. Sanborn (D-Gorham) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Buxton - House District 131 - Donald G. Marean (R-Hollis) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Byron - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

-C-

Calais - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Cambridge - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Camden - House District 46 - Joan W. Welsh (D-Rockport) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Camp Ellis (part of Saco) - House District 133 - Barry J. Hobbins (D-Saco) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Canaan - House District 28 - Dean A. Cray (R-Palmyra) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Canton - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Cape Elizabeth - House District 121 - Kimberly J. Monaghan-Derrig (D-Cape Elizabeth) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Cape Elizabeth - House District 123 - Scott M. Hamann (D-South Portland) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Cape Neddick (part of York) - House District 149 - Paul D. McGowan (D-York) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Cape Neddick (part of York) - House District 150 - Windol C. Weaver (R-York) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Cape Porpoise (part of Kennebunkport) - House District 137 - Alan M. Casavant (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Caratunk - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Caribou - House District 4 - Carol A. McElwee (R-Caribou) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Carmel - House District 23 - Roger E. Reed (R-Carmel) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Carrabassett Valley - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Carroll Plantation - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Carthage - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Cary Plantation - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Casco - House District 101 - Christine B. Powers (D-Naples) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Castine - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Castle Hill - House District 7 - Vacant - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Caswell - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Cathance Township - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Centerville Township - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Chapman - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Charleston - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Charlotte - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Chebeague Island - House District 108 - Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Chelsea - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Cherryfield - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Chester - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Chesterville - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

China - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Clifton - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Clinton - House District 29 - Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Codyville Plantation - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Columbia - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Columbia Falls - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Concord Township - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Connor Township - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Cooper - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Coopers Mills (Somerville & Whitefield) - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Coplin Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Corea (part of Gouldsboro) - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Corinna - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Corinth - House District 22 - Stacey K. Guerin (R-Glenburn) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Corinth - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Cornish - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Cornville - House District 28 - Dean A. Cray (R-Palmyra) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Costigan (part of Milford) - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Cranberry Isles - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Crawford - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Criehaven - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Cross Lake Township - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Crouseville (part of Washburn) - House District 7 - Vacant - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Crystal - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Cumberland - House District 108 - Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Cushing - House District 49 - Jeffrey Evangelos (U-Friendship) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Cutler - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Cyr Plantation - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

-D-

Dallas Plantation - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Damariscotta - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Danforth - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Dayton - House District 140 - Wayne R. Parry (R-Arundel) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Deblois - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Dedham - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Deer Isle - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Denmark - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Dennistown Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Dennysville - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Detroit - House District 29 - Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Dexter - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Dixfield - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Dixmont - House District 39 - Brian M. Duprey (R-Hampden) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Dover-Foxcroft - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Dresden - House District 53 - Timothy I. Marks (D-Pittston) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Drew Plantation - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Dryden (part of Wilton) - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Durham - House District 105 - Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Dyer Brook - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

-E-

E Township - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Eagle Lake - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

East Andover (part of Andover) - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

East Blue Hill (part of Blue Hill) - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

East Boothbay (part of Boothbay) - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

East Corinth (part of Corinth) - House District 22 - Stacey K. Guerin (R-Glenburn) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

East Corinth (part of Corinth) - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

East Dixfield (part of Dixfield) - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

East Livermore (part of Livermore) - House District 81 - L. Gary Knight (R-Livermore Falls) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

East Machias - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

East Millinocket - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

East Orland (part of Orland) - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

East Poland (part of Poland) - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

East Vassalboro (part of Vassalboro) - House District 58 - Lori Fowle (D-Vassalboro) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

East Waterboro (part of Waterboro) - House District 139 - Aaron F. Libby (R-Waterboro) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

East Wilton (part of Wilton) - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

East Winthrop (part of Winthrop) - House District 82 - Craig V. Hickman (D-Winthrop) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Eastbrook - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Easton - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Eastport - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Eddington - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Edgecomb - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Edinburg - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Edmunds Township - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Eliot - House District 148 - Roberta B. Beavers (D-South Berwick) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Elliottsville Township - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Ellsworth - House District 38 - Louis J. Luchini (D-Ellsworth) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Embden - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Emery Mills (part of Shapleigh) - House District 138 - James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Enfield - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Etna - House District 23 - Roger E. Reed (R-Carmel) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Eustis - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Exeter - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

-F-

Fairfield - House District 84 - Karen Kusiak (D-Fairfield) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Falmouth - House District 112 - Mary Pennell Nelson (D-Falmouth) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Falmouth - House District 113 - Mark N. Dion (D-Portland) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Farmingdale - House District 79 - Sharon Anglin Treat (D-Hallowell) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Farmington - House District 89 - Lance Evans Harvell (R-Farmington) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Farmington Falls (part of Farmington) - House District 89 - Lance Evans Harvell (R-Farmington) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Fayette - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Fletchers Landing Township - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Forest City Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Fort Fairfield - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Fort Kent - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Fort Kent Mills (part of Fort Kent) - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Frankfort - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Franklin - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Freedom - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Freeman Township - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Freeport - House District 106 - Sara Gideon (D-Freeport) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Frenchboro - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Frenchville - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Friendship - House District 49 - Jeffrey Evangelos (U-Friendship) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Frye Island - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Fryeburg - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

-G-

Gardiner - House District 59 - Gay M. Grant (D-Gardiner) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Garfield Plantation - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Garland - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Georgetown - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Gilead - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Glen Cove (part of Rockport) - House District 46 - Joan W. Welsh (D-Rockport) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Glenburn - House District 22 - Stacey K. Guerin (R-Glenburn) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Glenwood Plantation - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Gorham - House District 129 - Andrew J. McLean (D-Gorham) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Gorham - House District 130 - Linda F. Sanborn (D-Gorham) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Gouldsboro - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Grand Falls Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Grand Isle - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Grand Lake Stream Plantation - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Gray - House District 109 - Anne P. Graham (D-North Yarmouth) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Gray - House District 110 - Thomas M. Tyler (R-Windham) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Great Pond - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Greenbush - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Greene - House District 75 - Stephen J. Wood (R-Sabattus) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Greenfield Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Greenlaw Chopping Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Greenville - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Greenville Junction (part of Greenville) - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Greenwood - House District 95 - Tom J. Winsor (R-Norway) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Guilford - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

-H-

Hallowell - House District 79 - Sharon Anglin Treat (D-Hallowell) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Hamlin - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Hammond - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Hampden - House District 39 - Brian M. Duprey (R-Hampden) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Hancock - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Hanover - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Harborside (part of Brooksville) - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Harmony - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Harpswell - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Harrington - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Harrison - House District 98 - Lisa Renee Villa (D-Harrison) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Hartford - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Hartland - House District 28 - Dean A. Cray (R-Palmyra) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Haynesville - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Hebron - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Hermon - House District 23 - Roger E. Reed (R-Carmel) - Senate District 32 - Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Hersey - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Herseytown Township - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Hibberts Gore (Lincoln, Knox, Waldo) - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Highland Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Hinckley (part of Fairfield) - House District 84 - Karen Kusiak (D-Fairfield) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Hiram - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Hodgdon - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Holden - House District 20 - David D. Johnson (R-Eddington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Hollis - House District 131 - Donald G. Marean (R-Hollis) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Hope - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Houlton - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Howland - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Hudson - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Hulls Cove (part of Bar Harbor) - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

-I-

Indian Island Voting District (Penobscot Indian Island) - House District 14 - James F. Dill (D-Old Town) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Indian Purchase Township T3 - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Indian Purchase Township T3 - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Indian Purchase Township T4 - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Indian Township Voting District (Passamaquoddy Indian Township) - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Industry - House District 89 - Lance Evans Harvell (R-Farmington) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Island Falls - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Isle au Haut - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Islesboro - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

-J-

Jackman - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Jackson - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Jay - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Jefferson - House District 50 - Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Jefferson - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Jonesboro - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Jonesport - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

-K-

Kenduskeag - House District 22 - Stacey K. Guerin (R-Glenburn) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Kennebunk - House District 140 - Wayne R. Parry (R-Arundel) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Kennebunk - House District 141 - Paul Edward Bennett (R-Kennebunk) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Kennebunkport - House District 137 - Alan M. Casavant (D-Biddeford) - Senate District 4 - David E. Dutremble (D-York)

Kents Hill (part of Readfield) - House District 82 - Craig V. Hickman (D-Winthrop) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Kingfield - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Kingman Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Kingsbury Plantation - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Kittery - House District 149 - Vacant - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Kittery - House District 151 - Deane Rykerson (D-Kittery) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Kittery Point (part of Kittery) - House District 151 - Deane Rykerson (D-Kittery) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Knox - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Kossuth Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

-L-

Lagrange - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Lake View Plantation - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Lakeville - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Lambert Lake Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Lamoine - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Lebanon - House District 144 - William F. Noon (D-Sanford) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Lebanon - House District 145 - Joshua R. Plante (D-Berwick) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Lee - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Leeds - House District 81 - L. Gary Knight (R-Livermore Falls) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Levant - House District 22 - Stacey K. Guerin (R-Glenburn) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Lewiston - House District 70 - R. Wayne Werts (D-Auburn) - Senate District 16 - Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Lewiston - House District 71 - Michel A. Lajoie (D-Lewiston) - Senate District 16 - Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Lewiston - House District 72 - Michael E. Carey (D-Lewiston) - Senate District 16 - Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Lewiston - House District 73 - Nathan L. Libby (D-Lewiston) - Senate District 16 - Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Lewiston - House District 74 - Margaret R. Rotundo (D-Lewiston) - Senate District 16 - Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Lexington Township - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Liberty - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Lille (part of Grand Isle) - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Limerick - House District 138 - James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Limestone - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Limington - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Lincoln - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Lincoln Center (part of Lincoln) - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Lincoln Plantation - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Lincolnville - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Linneus - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Lisbon - House District 104 - Dale J. Crafts (R-Lisbon) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Lisbon - House District 105 - Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Lisbon Falls (part of Lisbon) - House District 104 - Dale J. Crafts (R-Lisbon) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Lisbon Falls (part of Lisbon) - House District 105 - Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Litchfield - House District 80 - Melvin Newendyke (R-Litchfield) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Little Deer Isle (part of Deer Isle) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Littleton - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Livermore - House District 81 - L. Gary Knight (R-Livermore Falls) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Livermore Falls - House District 81 - L. Gary Knight (R-Livermore Falls) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Locke Mills (part of Greenwood) - House District 95 - Tom J. Winsor (R-Norway) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Long A Township - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Long Island - House District 108 - Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Lovell - House District 98 - Lisa Renee Villa (D-Harrison) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Lowell - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Lubec - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Ludlow - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Lyman - House District 139 - Aaron F. Libby (R-Waterboro) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Lyman - House District 140 - Wayne R. Parry (R-Arundel) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

-M-

Machias - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Machiasport - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Macwahoc Plantation - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Madawaska - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Madawaska Lake Township - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Madison - House District 86 - Ann E. Dorney (D-Norridgewock) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Madrid Township - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Magalloway Plantation - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Manchester - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Manset (part of Southwest Harbor) - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Mapleton - House District 7 - Vacant - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Mariaville - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Marion Township - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Mars Hill - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Marshfield - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Masardis - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Mason Township - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Matinicus Isle Plantation - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Mattawamkeag - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Maxfield - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Mechanic Falls - House District 100 - Roger A. Jackson (R-Oxford) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Meddybemps - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Medford - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Medomak (part of Bremen) - House District 50 - Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Medway - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Mercer - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Merrill - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Mexico - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Milbridge - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Milford - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Millinocket - House District 10 - Stephen S. Stanley (D-Medway) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Milo - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Milton Township - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Minot - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Minturn (part of Swan's Island) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Molunkus Township - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Monhegan Plantation - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Monmouth - House District 80 - Melvin Newendyke (R-Litchfield) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Monroe - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Monson - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Monticello - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Montville - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Moody (part of Wells) - House District 149 - Paul D. McGowan (D-York) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Moose River - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Moro Plantation - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Morrill - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Moscow - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Mount Chase - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Mount Desert - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Mount Desert - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Mount Vernon - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

-N-

Naples - House District 101 - Christine B. Powers (D-Naples) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Nashville Plantation - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

New Canada - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

New Gloucester - House District 105 - Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

New Harbor (part of Bristol) - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

New Limerick - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

New Portland - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

New Sharon - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

New Sweden - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

New Vineyard - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Newburgh - House District 39 - Brian M. Duprey (R-Hampden) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Newcastle - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Newfield - House District 138 - James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Newport - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Newry - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Nobleboro - House District 50 - Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Norridgewock - House District 86 - Ann E. Dorney (D-Norridgewock) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

North Amity (part of Amity) - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

North Berwick - House District 146 - Mark W. Eves (D-North Berwick) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

North Brooklin (part of Brooklin) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

North Fryeburg (part of Fryeburg) - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

North Haven - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

North Jay (part of Jay) - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

North Turner (part of Turner) - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

North Whitefield (part of Whitefield) - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

North Windham (part of Windham) - House District 110 - Thomas M. Tyler (R-Windham) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

North Windham (part of Windham) - House District 111 - Jane P. Pringle (D-Windham) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

North Yarmouth - House District 108 - Stephen W. Moriarty (D-Cumberland) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

North Yarmouth - House District 109 - Anne P. Graham (D-North Yarmouth) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Northeast Harbor (part of Mount Desert) - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Northfield - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Northport - House District 43 - Erin D. Herbig (D-Belfast) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Norway - House District 95 - Tom J. Winsor (R-Norway) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

-O-

Oakfield - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Oakland - House District 76 - Henry E. M. Beck (D-Waterville) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Oakland - House District 78 - Robert W. Nutting (R-Oakland) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Ocean Park (part of Old Orchard Beach) - House District 132 - Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Ogunquit - House District 149 - Vacant - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

Olamon (part of Greenbush) - House District 13 - Anita Peavey Haskell (R-Milford) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Old Orchard Beach - House District 132 - Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Old Town - House District 14 - James F. Dill (D-Old Town) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Oquossoc (part of Rangeley) - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Orient - House District 8 - Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Orland - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Orneville Township - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Orono - House District 18 - Aaron M. Frey (D-Bangor) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Orono - House District 19 - Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Orrington - House District 40 - Richard H. Campbell (R-Orrington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Orrs Island (part of Harpswell) - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Osborn - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Otis - House District 38 - Louis J. Luchini (D-Ellsworth) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Otisfield - House District 100 - Roger A. Jackson (R-Oxford) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Otter Creek (part of Mount Desert) - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Owl's Head - House District 47 - Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Owl's Head - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Oxbow Plantation - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Oxford - House District 100 - Roger A. Jackson (R-Oxford) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

-P-

Palermo - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Palmyra - House District 28 - Dean A. Cray (R-Palmyra) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Paris - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Parkman - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Parsonsfield - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Passadumkeag - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Passamaquoddy Indian Township - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Passamaquoddy Pleasant Point - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Patten - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Peaks Island (part of Portland) - House District 114 - Peter C. Stuckey (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Pejepscot (part of Topsham) - House District 60 - Andrew T. Mason (D-Topsham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Pemaquid (part of Bristol) - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Pembroke - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Penobscot - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Penobscot Indian Island - House District 14 - James F. Dill (D-Old Town) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Penobscot Nation Voting District (Penobscot Indian Island) - House District 14 - James F. Dill (D-Old Town) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Perham - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Perkins Township (Fr) - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Perkins Township (Sag) - House District 67 - Seth A. Berry (D-Bowdoinham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Perry - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Peru - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Phillips - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Phippsburg - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Pittsfield - House District 29 - Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Pittston - House District 53 - Timothy I. Marks (D-Pittston) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Plaisted (part of Eagle Lake) - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Pleasant Point Voting District (Passamaquoddy Pleasant Point) - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Pleasant Ridge Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Plymouth - House District 25 - Kenneth Wade Fredette (R-Newport) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Poland - House District 101 - Christine B. Powers (D-Naples) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Poland - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Poland Spring (part of Poland) - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 15 - John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Portage Lake - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Porter - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Portland - House District 113 - Mark N. Dion (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 113 - Mark N. Dion (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 114 - Peter C. Stuckey (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 114 - Peter C. Stuckey (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 115 - Erik C. Jorgensen (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 115 - Erik C. Jorgensen (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 116 - Denise Patricia Harlow (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 116 - Denise Patricia Harlow (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 117 - Richard R. Farnsworth (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 117 - Richard R. Farnsworth (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 118 - Matthew W. Moonen (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 118 - Matthew W. Moonen (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 119 - Benjamin M. Chipman (I-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 119 - Benjamin M. Chipman (I-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Portland - House District 120 - Diane Russell (D-Portland) - Senate District 8 - Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Portland - House District 120 - Diane Russell (D-Portland) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Pownal - House District 106 - Sara Gideon (D-Freeport) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Pownal - House District 109 - Anne P. Graham (D-North Yarmouth) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Prentiss Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Presque Isle - House District 5 - Robert J. Saucier (D-Presque Isle) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Presque Isle - House District 7 - Vacant - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Princeton - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Prospect - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Prospect Harbor (part of Gouldsboro) - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

-Q-

Quimby (part of Winterville Plantation) - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

-R-

Randolph - House District 59 - Gay M. Grant (D-Gardiner) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Rangeley - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Rangeley Plantation - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Raymond - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Readfield - House District 82 - Craig V. Hickman (D-Winthrop) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Reed Plantation - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Richmond - House District 67 - Seth A. Berry (D-Bowdoinham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Ripley - House District 24 - Raymond A. Wallace (R-Dexter) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Robbinston - House District 31 - Joyce A. Maker (R-Calais) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Robinhood (part of Georgetown) - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Rockland - House District 47 - Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Rockport - House District 46 - Joan W. Welsh (D-Rockport) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Rockwood Strip T1 - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Rockwood Strip T2 - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Rome - House District 84 - Karen Kusiak (D-Fairfield) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Roque Bluffs - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Round Pond (part of Bristol) - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Roxbury - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Rumford - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Rumford Center (part of Rumford) - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Rumford Point (part of Rumford) - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

-S-

Sabattus - House District 75 - Stephen J. Wood (R-Sabattus) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Saco - House District 133 - Barry J. Hobbins (D-Saco) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Saco - House District 134 - Justin Mark Chenette (D-Saco) - Senate District 5 - Linda M. Valentino (D-York)

Salem Township - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Salem Township - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Sandy River Plantation - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Sanford - House District 142 - Andrea M. Boland (D-Sanford) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Sanford - House District 143 - Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Sanford - House District 144 - William F. Noon (D-Sanford) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Sangerville - House District 26 - Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Sargentville (part of Sedgwick) - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Scarborough - House District 127 - Amy F. Volk (R-Scarborough) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Scarborough - House District 127 - Amy F. Volk (R-Scarborough) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Scarborough - House District 128 - Heather W. Sirocki (R-Scarborough) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Scarborough - House District 128 - Heather W. Sirocki (R-Scarborough) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Seal Cove (part of Tremont) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Searsmont - House District 44 - Jethro D. Pease (R-Morrill) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Searsport - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Sebago - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

Sebec - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Seboeis Plantation - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Seboomook Township - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Sedgwick - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Shapleigh - House District 138 - James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Sheridan (part of Ashland) - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Sherman - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Sherman Mills (part of Sherman) - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Sherman Station (part of Stacyville) - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Shirley - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Sidney - House District 78 - Robert W. Nutting (R-Oakland) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Silver Ridge Township - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Sinclair (part St. Agatha & T17R4) - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Skowhegan - House District 85 - Jeff M. McCabe (D-Skowhegan) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Smithfield - House District 84 - Karen Kusiak (D-Fairfield) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Smyrna - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Smyrna Mills (part of Smyrna) - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Soldier Pond (part of Wallagrass) - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Solon - House District 86 - Ann E. Dorney (D-Norridgewock) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Somerville - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Sorrento - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

South Berwick - House District 146 - Mark W. Eves (D-North Berwick) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

South Berwick - House District 148 - Roberta B. Beavers (D-South Berwick) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

South Bristol - House District 51 - Michael Gilbert Devin (D-Newcastle) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

South Casco (part of Casco) - House District 101 - Christine B. Powers (D-Naples) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

South China (part of China) - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

South Freeport (part of Freeport) - House District 106 - Sara Gideon (D-Freeport) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

South Gardiner (part of Gardiner) - House District 59 - Gay M. Grant (D-Gardiner) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

South Harpswell (part of Harpswell) - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 10 - Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

South Hiram (part of Hiram) - House District 97 - Helen Rankin (D-Hiram) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

South Paris (part of Paris) - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

South Portland - House District 122 - Terry K. Morrison (D-South Portland) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

South Portland - House District 123 - Scott M. Hamann (D-South Portland) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

South Portland - House District 124 - Bryan T. Kaenrath (D-South Portland) - Senate District 7 - Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

South Thomaston - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

South Waterboro (part of Waterboro) - House District 139 - Aaron F. Libby (R-Waterboro) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

South Windham (part of Windham) - House District 111 - Jane P. Pringle (D-Windham) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Southport - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Southwest Harbor - House District 35 - Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Springfield - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Springvale (part of Sanford) - House District 143 - Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Springvale (part of Sanford) - House District 144 - William F. Noon (D-Sanford) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Spruce Head (part of South Thomaston) - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

St. Agatha - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

St. Albans - House District 28 - Dean A. Cray (R-Palmyra) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

St. David (part of Madawaska) - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

St. Francis - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

St. George - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

St. John Plantation - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Stacyville - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Standish - House District 102 - Michael A. Shaw (D-Standish) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Standish - House District 103 - Michael D. McClellan (R-Raymond) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Starks - House District 87 - Paul E. Gilbert (D-Jay) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Steep Falls (part of Standish) - House District 102 - Michael A. Shaw (D-Standish) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Stetson - House District 23 - Roger E. Reed (R-Carmel) - Senate District 33 - Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Steuben - House District 33 - Peter Doak (R-Columbia Falls) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Stillwater (part of Old Town) - House District 14 - James F. Dill (D-Old Town) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Stockholm - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Stockton Springs - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Stoneham - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Stonington - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Stow - House District 98 - Lisa Renee Villa (D-Harrison) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Stratton (part of Eustis) - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Strong - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Sullivan - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Summit Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Sumner - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Sunset (part of Deer Isle) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Surry - House District 37 - Ralph Chapman (D-Brooksville) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Swan's Island - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Swanville - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Sweden - House District 98 - Lisa Renee Villa (D-Harrison) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

-T-

Talmadge - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Temple - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Tenants Harbor (part of St. George) - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

The Forks Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Thomaston - House District 48 - Chuck Kruger (D-Thomaston) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Thorndike - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Topsfield - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Topsham - House District 60 - Andrew T. Mason (D-Topsham) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Topsham - House District 65 - Peter S. Kent (D-Woolwich) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Tremont - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Trenton - House District 38 - Louis J. Luchini (D-Ellsworth) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Trescott Township - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Troy - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Turner - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Turner Center (part of Turner) - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Twombly Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

-U-

Union - House District 49 - Jeffrey Evangelos (U-Friendship) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Unity - House District 45 - Brian L. Jones (D-Freedom) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Unity Township - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Upper Frenchville (part of Frenchville) - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Upton - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

-V-

Van Buren - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Vanceboro - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Vassalboro - House District 58 - Lori Fowle (D-Vassalboro) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Veazie - House District 18 - Aaron M. Frey (D-Bangor) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Verona Island - House District 41 - James S. Gillway (R-Searsport) - Senate District 31 - Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Vienna - House District 83 - Dennis L. Keschl (R-Belgrade) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Vinalhaven - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

-W-

Wade - House District 7 - Vacant - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Waite - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Waldo - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Waldoboro - House District 50 - Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Wales - House District 80 - Melvin Newendyke (R-Litchfield) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Wallagrass - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Waltham - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Warren - House District 49 - Jeffrey Evangelos (U-Friendship) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

Washburn - House District 7 - Vacant - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Washington - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Washington Township - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Waterboro - House District 139 - Aaron F. Libby (R-Waterboro) - Senate District 3 - John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Waterford - House District 95 - Tom J. Winsor (R-Norway) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Waterville - House District 76 - Henry E. M. Beck (D-Waterville) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Waterville - House District 77 - Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Wayne - House District 81 - L. Gary Knight (R-Livermore Falls) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Webster Plantation - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Weeks Mills (part of China) - House District 55 - H. David Cotta (R-China) - Senate District 24 - Roger J. Katz (R-Kennebec)

Weld - House District 92 - Matthew J. Peterson (D-Rumford) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Wellington - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Wells - House District 147 - Kathleen D. Chase (R-Wells) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Wells - House District 149 - Vacant - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

Wesley - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

West Baldwin (part of Baldwin) - House District 99 - Jonathan L. Kinney (R-Limington) - Senate District 13 - James M. Hamper (R-Oxford)

West Bath - House District 64 - Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

West Bath - House District 65 - Peter S. Kent (D-Woolwich) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

West Bethel (part of Bethel) - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

West Enfield (part of Enfield) - House District 12 - Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

West Forks Plantation - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 26 - Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

West Gardiner - House District 79 - Sharon Anglin Treat (D-Hallowell) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

West Lebanon (part of Lebanon) - House District 144 - William F. Noon (D-Sanford) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

West Lebanon (part of Lebanon) - House District 145 - Joshua R. Plante (D-Berwick) - Senate District 2 - Ronald F. Collins (R-York)

West Minot (part of Minot) - House District 96 - Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) - Senate District 17 - Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

West Paris - House District 95 - Tom J. Winsor (R-Norway) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

West Peru (part of Peru) - House District 93 - Sheryl J. Briggs (D-Mexico) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

West Rockport (part of Rockport) - House District 46 - Joan W. Welsh (D-Rockport) - Senate District 22 - Edward J. Mazurek (D-Knox)

West Scarborough (part of Scarborough) - House District 127 - Amy F. Volk (R-Scarborough) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

West Scarborough (part of Scarborough) - House District 128 - Heather W. Sirocki (R-Scarborough) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

West Sullivan (part of Sullivan) - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

West Sumner (part of Sumner) - House District 94 - Terry M. Hayes (D-Buckfield) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

West Tremont (part of Tremont) - House District 36 - Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Westbrook - House District 125 - Ann E. Peoples (D-Westbrook) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Westbrook - House District 125 - Ann E. Peoples (D-Westbrook) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Westbrook - House District 126 - Drew M. Gattine (D-Westbrook) - Senate District 6 - James A. Boyle (D-Cumberland)

Westbrook - House District 126 - Drew M. Gattine (D-Westbrook) - Senate District 9 - Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Westfield - House District 6 - Tyler Clark (R-Easton) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Westmanland - House District 2 - Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Weston - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Westport Island - House District 61 - W. Bruce MacDonald (D-Boothbay) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Whitefield - House District 52 - Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Whiting - House District 32 - Katherine W. Cassidy (D-Lubec) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Whitney Township - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Whitneyville - House District 30 - Lawrence E. Lockman (R-Amherst) - Senate District 29 - David C. Burns (R-Washington)

Willimantic - House District 27 - Peter B. Johnson (R-Greenville) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Wilton - House District 90 - Russell J. Black (R-Wilton) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Windham - House District 110 - Thomas M. Tyler (R-Windham) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Windham - House District 111 - Jane P. Pringle (D-Windham) - Senate District 12 - Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Windsor - House District 58 - Lori Fowle (D-Vassalboro) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Winn - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 30 - Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Winslow - House District 54 - Catherine M. Nadeau (D-Winslow) - Senate District 25 - Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Winter Harbor - House District 34 - Richard S. Malaby (R-Hancock) - Senate District 28 - Brian D. Langley (R-Hancock)

Winterport - House District 42 - Joseph E. Brooks (U-Winterport) - Senate District 23 - Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Winterville Plantation - House District 1 - Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Winthrop - House District 82 - Craig V. Hickman (D-Winthrop) - Senate District 21 - Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Wiscasset - House District 53 - Timothy I. Marks (D-Pittston) - Senate District 20 - Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Woodland - House District 3 - Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell) - Senate District 35 - Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Woodstock - House District 91 - Jarrod S. Crockett (R-Bethel) - Senate District 14 - John L. Patrick (D-Oxford)

Woodville - House District 11 - Beth P. Turner (R-Burlington) - Senate District 27 - Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Woolwich - House District 65 - Peter S. Kent (D-Woolwich) - Senate District 19 - Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Wyman Township - House District 88 - Larry C. Dunphy (R-Embden) - Senate District 18 - Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Wytopitlock (part of Reed Plantation) - House District 9 - Ricky D. Long (R-Sherman) - Senate District 34 - Roger L. Sherman (R-Aroostook)

-Y-

Yarmouth - House District 107 - Janice E. Cooper (D-Yarmouth) - Senate District 11 - Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

York - House District 149 - Vacant - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

York - House District 150 - Windol C. Weaver (R-York) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

York Beach (part of York) - House District 150 - Windol C. Weaver (R-York) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)

York Harbor (part of York) - House District 150 - Windol C. Weaver (R-York) - Senate District 1 - Dawn Hill (D-York)