skip navigation barHomepage 

iResearch Collections Services Research Aids

Tribal Representatives to the Maine Legislature

1823 to Present

See also History of Tribal Representation in the Maine Legislature


The names of these Representatives have been taken largely from the Resolves.  Thus the spelling of names are just as they appear in the records, even though different spellings are used for different years for what are obviously the same person.

YEAR

PENOBSCOTS

PASSAMAQUODDY

MALISEETS ***

 

 

 

 

1823

Francis Loran

 

 

 

John Neptune

 

 

 

 

 

 

1824

John Attean

 

 

 

John Neptune

 

 

 

Francis Loran

 

 

 

 

 

 

1831

John Neptune

 

 

 

Joseph Soc Basin

 

 

 

 

 

 

1835

John Neptune

 

 

 

Jo Sockbasin

 

 

 

Peol Malley

 

 

 

 

 

 

1836

Joe Socabeson

 

 

 

Joe Porus

 

 

 

John Peol Susop

 

 
 

 

Peol Tomer

 

 
 

 

 

 

 
 

1837

John Neptune

 

 
 

 

Peol Tomer

 

 
 

 

Nuil Luey

 

 
         
  1842 Joe Porus Joseph Salmo  
    Joe Socabeson Sabattus Neptune  
    Peol Newell    
         
  1843   Joseph Salmo  
      Sabattus Neptune  
         
  1844 Peol Porus Joseph Loler Salmo  
    Joseph Sockbasin    
    John Neptune    
         
  1845   Sabattus Neptune  
         
  1850 Attean Lola    
    Joe Sockbasin    
    Joseph Porus    
         
  1851 Attean Lolah    
         
  1852   John Gabriel  
      Attean Lewis  
      Joseph Lolar  
         
  1853 Peol Sockis    
         
  1854 Peol Sockis John Francis  
      Joe Lolar Solmere  
         
  1855 Peol Sockis John Newell  
      Joseph Lolar Selmore  
         
  1856 Joseph Socabasin John Francis  
         
  1857 Socabason Swasson John Gabriel  
    Peol Sockes    
         
  1858 Peol Sockis Lewy Benauit  
         
 

1859

Joseph Nicolar

Peol Tomah

 
         
 

1860

Joseph Nicolar

Peter Sabattus

 
         
 

1861

Peol Sockis

Peter Nacola Sepsis

 
 

 

John Neptune

 

 
         
 

1862

Joseph Nichola

Joseph Lolar Selmore

 
         
 

1863

Peol Sockis

 

 
 

 

Joseph Sockbasin

 

 
 

 

 

 

 
 

1864

Peol Sockis

Nicolar Andrew Dana

 
 

 

 

 

 
 

1865

Joseph Nicolar

Newel Neptune

 
 

 

 

 

 
 

1866

Joseph L. Orono

Sawpiel Gabriel

 
 

 

Peol Sockis

 

 
 

 

 

 

 
 

1867

Peol Mitchell Francis

Sabatus Lewy

 
 

 

 

 

 
 

1868

Sockabasin Swassian

Peropole Sabattus

 
 

 

 

 

 
 

1869

Saul Neptune

Peol Tomah

 
         
 

1870

Joseph N. Soccalexis

Louis Benewit

 
 

 

 

 

 
 

1871

Newell Neptune

John Gaubriel

 
 

 

 

 

 
 

1872

Sockbesin Swassin

Salmore Francis

 
 

 

 

 

 
 

1873

Joseph Necolar

Peter Sepsis

 
 

 

 

 

 
 

1874

Joseph N. Socklexis

Peter Salmore

 
 

 

 

 

 
 

1875

Mitchell Paul Susup

John Dana

 
 

 

 

 

 
 

1876

Joseph Francis

Lewey Snow

 
 

 

 

 

 
 

1877

Sebattis Dana

Tomah Peol Tomah

 
 

 

 

 

 
 

1878

Joseph M. Soccalexis

Peter Selmore

 
 

 

 

 

 
 

1879

Sebbatus Dana

Newall Joseph

 
         
 

1880

Lola Cola

Lewy Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1881

Joseph Nicolar

Newell Joseph

 
 

 

 

 

 
 

1883

Lola Coly

Lewy Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1885

Joseph Nicolar

Mitchell Lewy

 
 

 

 

 

 
 

1887

Lola Coly

Peter J. Gabrielle

 
 

 

 

C. J. Porter (Agent)

 
         
 

1889

Joseph Nicolar

Peter J. Newell

 
 

 

 

 

 
 

1891

Lola Coly

Newell S. Francis

 
 

 

 

 

 
 

1893

Joseph Nicolar

Joseph P. Sepsis

 
 

 

 

 

 
 

1895

Lola Coly

Lewy Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1897

Horace Nicola

Atienne Lewi

 
 

 

 

 

 
 

1899

Sebatis Shay

Thomas Bailey

 
         
 

1901

Thomas Dana

Joseph Sepsis

 
 

 

 

 

 
 

1903

Joseph Mitchell, Jr.

Lewy Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1905

Peter N. Nelson

Peter F. Neptune

 
 

 

 

 

 
 

1907

Nicholas Sockabasin

Joseph Neptune

 
 

 

 

 

 
 

1909

Charles D. Mitchell

Joseph A. Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

19ll

Lola Coly

Louis Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1913

Peter Ranco

Peter J. Newell

 
 

 

 

 

 
 

1915

Leo Shay

Frank N. Francis

 
         
 

1917

Peter W. Ranco

Wallace Lewey

 
 

 

 

 

 
 

1919

Mitchell M. Nicolar

John L. Mitchell

 
 

 

 

 

 
 

1921

Horace Nelson

Wallace Lewy

 
 

 

 

 

 
 

1923

James P. Lewis

Samuel J. Dana

 
 

 

 

 

 
 

1925

Newell Gabriel

Frank Socoby

 
 

 

 

 

 
 

1927

Lawrence Mitchell

Simon Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

1929

John Nelson

Newell Lewey

 
 

 

 

 

 
 

1931

James P. Lewis

Peter Moore

 
 

 

 

 

 
 

1933

Elmer Attean

George L. Stevens

 
 

 

 

 

 
 

1935

John S. Nelson

Samuel Dana

 
 

 

 

 

 
 

1937

John S. Nelson

William Sockabasin

 
 

 

 

 

 
 

1939

Leo Shay

Samuel Dana

 
 

 

 

 

 
 

1941

Horace Polchies

George Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

1943

James Lewis

Samuel Dana

 
 

 

 

 

 
 

1945

Horace Polchies

Albert Dana

 
         
 

1947

Horace Polchies

William Neptune

 
 

 

 

 

 
 

1949

Ernest Goslin

George Stevens Jr.

 
 

 

 

 

 
 

1951

John S. Nelson

Joseph Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1953

John Mitchell

Archie LaCoote

 
 

 

 

 

 
 

1955

Francis Ranco

Joseph A. Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1957

John S. Nelson

George Stevens Jr.

 
 

 

 

 

 
 

1959

John S. Nelson

Newell Tomah

 
 

 

 

 

 
 

1961

John S. Nelson

George Stevens Jr.

 
 

 

 

 

 
 

1963

John S. Nelson

Joseph A. Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1965

John S. Nelson

George Stevens Jr.

 
 

 

 

 

 
 

1967

John S. Nelson

George Francis

 
 

 

 

 

 
 

1969

John S. Nelson

Albert Dana

 
 

 

 

 

 
 

1971

John M. Mitchell, Sr.

John Bailey

 
 

 

 

 

 
 

1973

Vivian F. Massey *

Albert Dana

 
 

 

 

 

 
 

1975

Ernest J. Goslin

Joseph A. Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1977

Ernest Goslin

George Stevens

 
         
 

1979

Timothy Love

Reuben Cleaves

 
 

 

 

 

 
 

1981

Reuben Phillips

Reuben Cleaves

 
 

 

 

 

 
 

1983

James G. Sappier

Wayne A. Newell

 
 

 

 

 

 
 

1985

Priscilla A. Attean

Wayne A. Newell

 
 

 

 

 

 
 

1987

Priscilla A. Attean

Joseph A. Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1989

Priscilla A. Attean

Joseph A. Nicholas

 
 

 

 

 

 
 

1991

Priscilla A. Attean

Madonna M. Soctomah**

 
 

 

 

 

 
 

1993

Priscilla A. Attean

Madonna M. Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

1995

Priscilla A. Attean

Frederick Moore III

 
 

 

Priscilla A. Attean died 2/24/95

 

 
 

 

 

 

 
 

1995

Paul Joseph Bisulca was elected to replace

 

 
 

 

Priscilla A. Attean on 4/24/95.

 

 
         
 

1997

Paul Joseph Bisulca

Frederick Moore III

 
 

 

 

 

 
 

1999

Donna M. Loring

Donald G. Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

2001

Donna M. Loring

Donald G. Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

2003

Donna M. Loring

Frederick Moore III

 
 

 

 

 

 
 

2005

Michael Sockalexis

Frederick Moore III

 
 

 

Donna M. Loring ***

 

 
 

 

 

 

 
 

2007

Donna M. Loring

Donald G. Soctomah

 
 

 

 

 

 
 

2009

Wayne T. Mitchell

Donald G. Soctomah

 
         
  2011 Wayne T. Mitchell Madonna M. Soctomah  
  2012     David Slagger ****
         
  2013 Wayne T. Mitchell Madonna M. Soctomah Henry J. Bear
         
  2015 Wayne T. Mitchell Matthew Dana, II Henry J. Bear
         
         
         
 

* First female Penobscot Representative.

** First female Passamaquoddy Representative.

*** Donna M. Loring is filled Michael Sockalexis' seat temporarily while he recovered from an illness.

**** Maliseet representative included for the first time January 4, 2012, pursuant to changes in the 125th Legislature's Joint Rules 206 (3) and 316.

Source: House and Senate Registers, Calendars

Further historical information on Indian Representation in the Legislature may be obtained by referring to the Vertical File under "Legislators, Maine (Indians)."

 
   

 


Updated 12/3/2014         Privacy Policy        Site index