Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Elections Contact Us Find It

Primary Election Tabulations
June 8, 2004
State Representative - Republican
by District and Town


District 1

BERUBE, PAUL JOSEPH FORT KENT ALLAGASH 7 ASHLAND 33 includes T11 R14 Twp. EAGLE LAKE 14 includes T15 R6 Twp. FORT KENT 65 GARFIELD PLT. 4 NASHVILLE PLT. 1 ST. FRANCIS 7 includes T18 R10 Twp. ST. JOHN PLT. 0 WALLAGRASS 5 WINTERVILLE PLT. 10 includes T15 R6 Twp. District 1 Total 146

District 2

ST. PETER, RUDOLPH T. T 17 R5 TWP. FRENCHVILLE 9 MADAWASKA 82 MADAWASKA LAKE TWP. 13 NEW CANADA 3 PERHAM 17 PORTAGE LAKE 15 includes T15 R9 Twp. SAINT AGATHA 22 SINCLAIR TWP. 2 STOCKHOLM 14 T17 R5 TWP. 21 a.k.a. Cross Lake WESTMANLAND 5 WINTERVILLE PLT. 1 includes T15 R6 Twp. District 2 Total 204

District 3

AYOTTE, BERNARD L.A. CASWELL CASWELL 10 CONNOR TWP. 6 CYR PLT. 4 GRAND ISLE 6 HAMLIN 9 LIMESTONE 111 NEW SWEDEN 33 VAN BUREN 55 includes T17 R2 Twp. WOODLAND 18 District 3 Total 252

District 4

EDGECOMB, PETER CARIBOU CARIBOU 236 District 4 Total 236

District 5

SCOTT, RICHARD D. PRESQUE ISLE PRESQUE ISLE 307 District 5 Total 307

District 6

SPENCE, MARGARET L. FORT FAIRFIELD BLAINE 19 includes E Plt. BRIDGEWATER 20 EASTON 53 FORT FAIRFIELD 77 MARS HILL 71 WESTFIELD 19 District 6 Total 259

District 7

CHURCHILL, JOHN W. WASHBURN BLAINE 2 includes E Plt. CASTLE HILL 14 includes T11 R4 Twp. CHAPMAN 11 HAMMOND 5 LITTLETON 17 MAPLETON 63 MASARDIS 12 MONTICELLO 15 OXBOW PLT. 6 PRESQUE ISLE 26 WADE 12 WASHBURN 70 District 7 Total 253

District 8

SHERMAN, ROGER L. HODGDON AMITY 7 CARY PLT. 10 HODGDON 38 HOULTON 165 ORIENT 8 District 8 Total 228

District 9

JOY, HENRY L. CRYSTAL BANCROFT 6 BENEDICTA TWP. 6 CRYSTAL 10 DYER BROOK 19 GLENWOOD PLT. 1 HAYNESVILLE 4 HERSEY 5 INDIAN PURCHASE TWP. 3 includes Hersheytown/Soldiertown Twp. ISLAND FALLS 50 LINNEUS 23 LUDLOW 13 MACWAHOC PLT. 5 includes Molunkus Twp. MERRILL 7 MORO PLT. 1 includes T7 R5 Twp. MOUNT CHASE 14 NEW LIMERICK 19 OAKFIELD 8 PATTEN 45 REED PLT. 5 SHERMAN 39 SMYRNA 15 STACYVILLE 13 WESTON 16 District 9 Total 327

District 10

KALLGREN, STUART F. INDIAN PURCHASE 4 TWP. EAST MILLINOCKET 80 INDIAN PURCHASE TWP. 6 includes Hersheytown/Soldiertown Twp. MEDWAY 46 MILLINOCKET 174 District 10 Total 306

District 11

MCLEOD, EVERETT W. SR. LEE BROOKTON TWP. 12 BURLINGTON 19 CARROLL PLT. 8 CHESTER 24 includes Mattamascontis Twp. CODYVILLE PLT. 2 DANFORTH 19 DREW PLT. 3 GRAND LAKE STREAM PLT. 10 KINGMAN TWP. 0 LAKEVILLE 11 LEE 53 LOWELL 29 MATTAWAMKEAG 29 MILFORD 3 includes Greenfield Twp. NO. 21 TWP. 8 PASSADUMKEAG 21 PRENTISS TWP. 4 PRINCETON 41 SPRINGFIELD 12 T3 ND TWP. 0 TALMADGE 5 TOPSFIELD 4 VANCEBORO 4 WAITE 4 WEBSTER PLT. 3 WINN 15 WOODVILLE 4 District 11 Total 347

District 12

CARR, RODERICK W. LINCOLN CHESTER 3 includes Mattamascontis Twp. EDINBURG 7 includes Argyle Twp. ENFIELD 112 HOWLAND 55 LINCOLN 191 MAXFIELD 9 SEBOEIS PLT. 10 District 12 Total 387

District 13

HASKELL, LEON L. GREENBUSH ALTON 22 BRADFORD 41 EDINBURG 1 includes Argyle Twp. GREENBUSH 59 HUDSON 40 LAGRANGE 18 MILFORD 62 includes Greenfield Twp. District 13 Total 243

District 14

GAGNON, MATTHEW OWEN OLD TOWN OLD TOWN Ward 1 Precinct 1 56 Ward 2 Precinct 1 70 Ward 3 Precinct 1 88 Ward 4 Precinct 1 7 Municipal Total 221 PENOB. NAT. VOTING DIS. 8 District 14 Total 229

District 15

LEBOWITZ, CATHARINE K. BANGOR BANGOR Central Voting 22 Ward 1 Precinct 1 145 Ward 1 Precinct 2 209 Municipal Total 376 District 15 Total 376

District 16

STIMPSON, TINA MARIE BANGOR BANGOR Central Voting 23 Ward 2 Precinct 1 94 Ward 2 Precinct 2 81 Municipal Total 198 District 16 Total 198

District 17

FOWLIE, CLAYTON L. JR. BANGOR BANGOR Central Voting 26 Ward 3 Precinct 1 107 Ward 3 Precinct 2 218 Municipal Total 351 District 17 Total 351

District 18

FREDERICK, JASON W. BANGOR BANGOR Central Voting 11 Ward 4 Precinct 1 90 Ward 4 Precinct 2 155 Municipal Total 256 ORONO Ward 2 Precinct 1 25 VEAZIE 140 District 18 Total 421

District 19

FULLERTON, PETER ORONO ORONO Ward 1 Precinct 1 & 2 125 Ward 1 Precinct 3 85 Municipal Total 210 District 19 Total 210

District 20

HALL, DARREN M. PAYNE, CLARE HUDSON HOLDEN HOLDEN BRADLEY 35 9 BREWER 9 7 CLIFTON 31 15 DEDHAM 88 38 EDDINGTON 79 62 HOLDEN 204 154 District 20 Total 446 285

District 21

ROGERS, WILLIAM T. JR. BREWER BREWER 502 District 21 Total 502

District 22

GREELEY, CHRISTIAN D. LEVANT CORINTH 57 GLENBURN 175 KENDUSKEAG 42 LEVANT 92 District 22 Total 366

District 23

RICHARDSON, DAVID E. CARMEL CARMEL 159 ETNA 52 HERMON 306 STETSON 0 District 23 Total 517

District 24

THOMAS, DOUGLAS A. WYMAN, MELVIN E. RIPLEY DEXTER ATHENS 30 6 CHARLESTON 38 15 DEXTER 265 152 GARLAND 41 36 HARMONY 62 2 RIPLEY 62 15 District 24 Total 498 226

District 25

TARDY, JOSHUA A. NEWPORT CORINNA 189 CORINTH 100 EXETER 75 NEWPORT 248 PLYMOUTH 71 District 25 Total 683

District 26

ANNIS, JAMES D. DOVER-FOXCROFT ATKINSON 20 DOVER-FOXCROFT 307 LAKE VIEW PLT. 15 MEDFORD 14 MILO 84 SANGERVILLE 74 District 26 Total 514

District 27

RICHARDSON, EARL E. GREENVILLE ABBOT 44 BEAVER COVE 28 BOWERBANK 9 BROWNVILLE 55 CAMBRIDGE 39 GREENVILLE 148 GREENVILLE TWPS. 3 GUILFORD 104 KINGSBURY PLT. 4 MONSON 38 PARKMAN 27 SEBEC 42 SHIRLEY 17 T1 R9 TWP. 3 WILLIMANTIC 22 District 27 Total 583

District 28

STEDMAN, VAUGHN A. HARTLAND CANAAN 65 CORNVILLE 66 HARTLAND 143 PALMYRA 127 ST. ALBANS 143 District 28 Total 544

District 29

FITTS, STACEY ALLEN PITTSFIELD CLINTON 175 DETROIT 24 PITTSFIELD 195 District 29 Total 394

District 30

MCFADDEN, HOWARD E. DENNYSVILLE ALEXANDER 23 AMHERST 16 AURORA 8 BEDDINGTON 0 CENTERVILLE 2 COOPER 14 CRAWFORD 16 DEBLOIS 3 DENNYSVILLE 24 DTT9 & T10 TWP. 2 EAST MACHIAS 53 EASTBROOK 15 EDMUNDS TWP. 18 FRANKLIN 62 GREAT POND 9 JONESBORO 46 MARIAVILLE 18 MARSHFIELD 32 MEDDYBEMPS 18 NO. 14 TWP. 3 NO. 8, S.D. TWP. 1 includes No. 7 S.D. Twp. NORTHFIELD 7 OSBORN 11 PEMBROKE 40 WESLEY 9 WHITNEYVILLE 13 District 30 Total 463

District 31

BURKE, WINOLA M. CALAIS BAILEYVILLE 51 BARING PLT. 9 CALAIS 165 CHARLOTTE 26 INDIAN TOWNSHIP 2 PERRY 42 PLEASANT PT. VOTING DIS. 5 ROBBINSTON 16 District 31 Total 316

District 32

EMERY, HAROLD IAN CUTLER CUTLER 31 EASTPORT 88 LUBEC 62 MACHIAS 89 MACHIASPORT 49 ROQUE BLUFFS 14 WHITING 18 District 32 Total 351

District 33

CAMBRON, CHRISTOPHER PAU JONESPORT ADDISON 65 BEALS 20 CHERRYFIELD 61 COLUMBIA 15 COLUMBIA FALLS 29 HARRINGTON 28 JONESPORT 36 MILBRIDGE 53 STEUBEN 29 District 33 Total 336

District 34

BIERMAN, L. EARL SORRENTO GOULDSBORO 190 HANCOCK 117 LAMOINE 163 NO. 8, S.D. TWP. 2 SORRENTO 37 SULLIVAN 57 WALTHAM 28 WINTER HARBOR 38 District 34 Total 632

District 35

COUSINS, MERLE F. JR. SOUTHWEST HARBOR BAR HARBOR 178 CRANBERRY ISLES Ward 1 Precinct 1 10 Ward 2 Precinct 1 11 Municipal Total 21 MOUNT DESERT 74 SOUTHWEST HARBOR 94 District 35 Total 367

District 36

BERHALTER, CHARLES F. DEER ISLE BROOKLIN 66 DEER ISLE 163 FRENCHBORO 5 ISLE AU HAUT 4 MOUNT DESERT 56 NORTH HAVEN 17 STONINGTON 60 SWAN'S ISLAND 31 TREMONT 62 VINALHAVEN 52 District 36 Total 516

District 37

BLODGETT, DENIS H. SMITH, VICKI ANN BROOKSVILLE SEDGWICK BLUE HILL 80 65 BROOKSVILLE 69 25 CASTINE 59 13 PENOBSCOT 69 17 SEDGWICK 34 29 SURRY 81 36 District 37 Total 392 185

District 38

CROSTHWAITE, ROBERT H. ELLSWORTH ELLSWORTH Ward 1 Precinct 1 194 Ward 2 Precinct 1 53 Ward 3 Precinct 1 64 Ward 4 Precinct 1 154 Municipal Total 465 OTIS 42 TRENTON 89 District 38 Total 596

District 39

DUPREY, BRIAN M. HAMPDEN DIXMONT 77 HAMPDEN 535 NEWBURGH 77 District 39 Total 689

District 40

ROSEN, RICHARD W. BUCKSPORT BUCKSPORT 185 ORRINGTON 186 District 40 Total 371

District 41

LINDELL, R. KENNETH FRANKFORT FRANKFORT 45 ORLAND 103 PROSPECT 23 SEARSPORT 137 STOCKTON SPRINGS 128 VERONA ISLAND 30 District 41 Total 466

District 42

KAELIN, JEFFREY H. WINTERPORT BROOKS 46 JACKSON 24 MONROE 49 SWANVILLE 44 WALDO 35 WINTERPORT 219 District 42 Total 417

District 43

GILES, JAYNE CROSBY BELFAST BELFAST Ward 1 Precinct 1 143 Ward 2 Precinct 1 111 Ward 3 Precinct 1 98 Municipal Total 352 BELMONT 32 NORTHPORT 102 District 43 Total 486

District 44

PLAUSSE, H. ROBERT LINCOLNVILLE APPLETON 78 HOPE 174 ISLESBORO 40 LIBERTY 64 LINCOLNVILLE 222 MORRILL 47 SEARSMONT 36 District 44 Total 661

District 45

BOWSER, BRETT A. EVANS, MATTHEW W. UNITY PALERMO BURNHAM 25 15 FREEDOM 10 24 KNOX 23 28 MONTVILLE 20 15 PALERMO 83 69 THORNDIKE 31 23 TROY 21 40 UNITY 62 32 District 45 Total 275 246

District 46

BOWEN, STEPHEN L. ROCKPORT CAMDEN 357 ROCKPORT 272 District 46 Total 629

District 47

CURTIS, DOUGLAS W. ROCKLAND OWL'S HEAD 77 ROCKLAND 290 District 47 Total 367

District 48

RECTOR, CHRISTOPHER THOMASTON MATINICUS ISLE PLT. 6 OWL'S HEAD 57 SOUTH THOMASTON 93 ST. GEORGE 173 THOMASTON 178 District 48 Total 507

District 49

RICHARDSON, WESLEY E. WARREN CUSHING 68 FRIENDSHIP 114 UNION 231 WARREN 154 District 49 Total 567

District 50

TRAHAN, A. DAVID WALDOBORO BREMEN 75 JEFFERSON 98 NOBLEBORO 155 WALDOBORO 516 District 50 Total 844

District 51

MCKANE, JONATHAN B. O'BRYAN, HEATHER A.T. NEWCASTLE DAMARISCOTTA BRISTOL 185 99 DAMARISCOTTA 149 84 EDGECOMB 64 24 MONHEGAN PLT. 2 2 NEWCASTLE 135 46 SOUTH BRISTOL 74 27 District 51 Total 609 282

District 52

MCCORMICK, STEVEN C. WHITEFIELD CHELSEA 109 JEFFERSON 110 SOMERVILLE 31 WASHINGTON 81 WHITEFIELD 115 District 52 Total 446

District 53

BEASLEY, HEATHER B. WILLARD, BILLIE G. DRESDEN ALNA ALNA 7 78 DRESDEN 66 71 PITTSTON 107 66 WISCASSET 190 195 District 53 Total 370 410

District 54

FLETCHER, KENNETH C. WINSLOW BENTON 13 WINSLOW 273 District 54 Total 286

District 55

FARRINGTON, NEIL L. CHINA ALBION 91 BENTON 106 CHINA 189 District 55 Total 386

District 56

DAVIS, KIMBERLY J. AUGUSTA AUGUSTA Central Voting 26 Ward 1 Precinct 1 76 Ward 2 Precinct 1 155 Ward 4 Precinct 1 126 Municipal Total 383 District 56 Total 383

District 57

HEIN, MICHAEL G. AUGUSTA AUGUSTA Central Voting 23 Ward 1 Precinct 1 121 Ward 2 Precinct 1 13 Ward 3 Precinct 1 131 Municipal Total 288 District 57 Total 288

District 58

BROWNE, WILLIAM P. VASSALBORO AUGUSTA Central Voting 7 Ward 4 Precinct 1 82 Municipal Total 89 VASSALBORO 190 WINDSOR 134 District 58 Total 413

District 59

HARMON, R. RYAN GARDINER GARDINER Ward 1 Precinct 1 78 Ward 2 Precinct 1 64 Ward 3 Precinct 1 77 Ward 4 Precinct 1 67 Municipal Total 286 RANDOLPH 102 District 59 Total 388

District 60

KING, R. DANIEL TOPSHAM TOPSHAM 419 District 60 Total 419

District 61

BISHOP, GEORGE R. JR. BOOTHBAY ARROWSIC 26 BOOTHBAY 250 BOOTHBAY HARBOR 201 GEORGETOWN 122 SOUTHPORT 110 WESTPORT ISLAND 78 District 61 Total 787

District 62

BRACKETT, KIMBERLY M. BATH BATH Central Voting 47 Ward 1 Precinct 1 32 Ward 2 Precinct 1 57 Ward 3 Precinct 1 34 Ward 4 Precinct 1 58 Ward 5 Precinct 1 72 Ward 6 Precinct 1 55 Ward 7 Precinct 1 70 Municipal Total 425 District 62 Total 425

District 63

DUMONT, RONALD G. BRUNSWICK BRUNSWICK Central Voting 18 Ward 2 Precinct 1 149 Ward 3 Precinct 1 102 Ward 5 Precinct 1 16 Ward 6 Precinct 1 0 Ward 7 Precinct 1 50 Municipal Total 335 District 63 Total 335

District 64

RICH, C. MATTHEW HARPSWELL HARPSWELL Ward 1 Precinct 1 174 Ward 2 Precinct 1 125 Ward 3 Precinct 1 109 Municipal Total 408 PHIPPSBURG 129 WEST BATH 110 District 64 Total 647

District 65

TETREV, RICHARD H. WOOLWICH BATH Central Voting 2 Ward 1 Precinct 1 42 Municipal Total 44 BRUNSWICK Central Voting 12 Ward 1 Precinct 1 83 Ward 2 Precinct 1 1 Ward 5 Precinct 1 11 Municipal Total 107 TOPSHAM 30 WEST BATH 52 WOOLWICH 183 District 65 Total 416

District 66

MURILLO, ANDREA THIBOUTO BRUNSWICK BRUNSWICK Central Voting 47 Ward 3 Precinct 1 24 Ward 4 Precinct 1 106 Ward 5 Precinct 1 41 Ward 6 Precinct 1 36 Ward 7 Precinct 1 52 Municipal Total 306 District 66 Total 306

District 67

HOBART, BRIAN D. BOWDOINHAM BOWDOIN 149 BOWDOINHAM 132 RICHMOND 185 District 67 Total 466

District 68

SHIELDS, THOMAS F. AUBURN AUBURN Ward 1 Precinct 1 142 Ward 2 Precinct 1 187 Ward 3 Precinct 1 134 Municipal Total 463 District 68 Total 463

District 69

POTVIN, RONALD W. AUBURN AUBURN Ward 1 Precinct 1 47 Ward 2 Precinct 1 26 Ward 3 Precinct 1 10 Ward 4 Precinct 1 7 Ward 5 Precinct 1 62 Municipal Total 152 District 69 Total 152

District 70

CRITES, WALTER W. III AUBURN AUBURN Ward 3 Precinct 1 13 Ward 4 Precinct 1 127 Ward 5 Precinct 1 65 Municipal Total 205 LEWISTON Central Voting 6 Ward 6 Precinct 1 44 Ward 7 Precinct 1 5 Municipal Total 55 District 70 Total 260

District 71

MACDONALD, ROBERT E. POULIN, LARRY J. LEWISTON LEWISTON LEWISTON Central Voting 14 10 Ward 2 Precinct 1 39 18 Ward 4 Precinct 1 50 42 Ward 7 Precinct 1 36 28 Municipal Total 139 98 District 71 Total 139 98

District 72

BLAIS, F. VINCENT LEWISTON LEWISTON Central Voting 6 Ward 3 Precinct 1 12 Ward 4 Precinct 1 0 Ward 5 Precinct 1 23 Ward 6 Precinct 1 3 Ward 7 Precinct 1 45 Municipal Total 89 District 72 Total 89

District 73

SIMON, ANDREW L. LEWISTON LEWISTON Central Voting 17 Ward 1 Precinct 1 12 Ward 2 Precinct 1 8 Ward 3 Precinct 1 22 Ward 4 Precinct 1 28 Ward 5 Precinct 1 26 Ward 6 Precinct 1 2 Ward 7 Precinct 1 8 Municipal Total 123 District 73 Total 123

District 74

CARON, LARRY PAUL LEWISTON LEWISTON Central Voting 23 Ward 1 Precinct 1 84 Ward 2 Precinct 1 104 Ward 3 Precinct 1 0 Ward 5 Precinct 1 3 Municipal Total 214 District 74 Total 214

District 75

LANSLEY, SCOTT E. REED, STEVEN LEE SABATTUS SABATTUS GREENE 50 88 SABATTUS 101 43 District 75 Total 151 131

District 76

TYLER, MARK A. OAKLAND OAKLAND 50 WATERVILLE 128 District 76 Total 178

District 77

NAWFEL, ERICA M. WATERVILLE WATERVILLE 191 District 77 Total 191

District 78

NUTTING, ROBERT W. OAKLAND OAKLAND 189 SIDNEY 174 District 78 Total 363

District 79

MCCORMICK, EARLE L. WEST GARDINER FARMINGDALE 177 HALLOWELL Ward 1 Precinct 1 20 Ward 2 Precinct 1 30 Ward 3 Precinct 1 23 Ward 4 Precinct 1 19 Ward 5 Precinct 1 65 Municipal Total 157 WEST GARDINER 191 District 79 Total 525

District 80

GREENWOOD, RANDALL A. WALES LITCHFIELD 144 MONMOUTH Ward 1 Precinct 1 135 Ward 2 Precinct 1 39 Municipal Total 174 WALES 63 District 80 Total 381

District 81

KNIGHT, L. GARY LIVERMORE FALLS LEEDS 65 LIVERMORE 110 LIVERMORE FALLS 87 WAYNE 130 District 81 Total 392

District 82

DYER, ISAAC W. FLOOD, PATRICK S. WINTHROP WINTHROP READFIELD 69 140 WINTHROP 160 395 District 82 Total 229 535

District 83

HENDSBEE, EDWARD W. JR. BELGRADE BELGRADE 176 FAYETTE 85 MANCHESTER 231 MOUNT VERNON 97 VIENNA 30 District 83 Total 619

District 84

RANGER, MILES YORK FAIRFIELD FAIRFIELD 159 ROME 37 SMITHFIELD 44 District 84 Total 240

District 85

RICHARDSON, MAITLAND E. SKOWHEGAN SKOWHEGAN 307 District 85 Total 307

District 86

MERES, JUNE C. NORRIDGEWOCK MADISON 199 NORRIDGEWOCK 108 SOLON 51 District 86 Total 358

District 87

CRANDALL, JESSE J. MERCER CHESTERVILLE 61 JAY 95 MERCER 42 NEW SHARON 107 STARKS 16 District 87 Total 321

District 88

BERTL, JOHN M. PINKHAM, WRIGHT H. SR. NEW PORTLAND LEXINGTON TWP. ANSON 25 88 BINGHAM 22 47 BRIGHTON PLT. 1 2 CARATUNK 3 9 CARRABASSETT VALLEY 24 19 COPLIN PLT. 1 3 DENNISTOWN PLT. 1 1 EMBDEN 9 52 HIGHLAND PLT. 8 25 JACKMAN 14 20 MOOSE RIVER 5 9 MOSCOW 6 10 NEW PORTLAND 20 63 PLEASANT RIDGE PLT. 2 7 ROCKWOOD TWP. 17 23 THE FORKS PLT. 4 3 WELLINGTON 0 5 WEST FORKS PLT. 2 3 District 88 Total 164 389

District 89

HARVELL, LANCE E. FARMINGTON FARMINGTON 301 INDUSTRY 56 District 89 Total 357

District 90

LAMBERT, ROGER M. STRONG AVON 29 FREEMAN TWP. 8 includes Salem Twp. NEW VINEYARD 59 PERKINS TWP. 0 PHILLIPS 52 STRONG 100 TEMPLE 29 WILTON 291 District 90 Total 568

District 91

JODREY, ARLAN R. BETHEL ALBANY TWP. 26 BETHEL 237 DALLAS PLT. 24 EUSTIS 36 GILEAD 9 HANOVER 33 KINGFIELD 74 LINCOLN PLT. 8 MAGALLOWAY PLT. 6 MILTON TWP. 4 includes Adamstown/Cupsuptic Twp. NEWRY 27 RANGELEY 118 STONEHAM 15 UPTON 8 WOODSTOCK 77 District 91 Total 702

District 92

SMITH, PAULA P. ANDOVER ANDOVER 52 BYRON 6 MADRID TWP. 4 RANGELEY PLT. 13 ROXBURY 17 RUMFORD 248 SANDY RIVER PLT. 16 WELD 30 District 92 Total 386

District 93

HOTHAM, RANDY E. DIXFIELD CANTON 42 CARTHAGE 9 DIXFIELD 104 MEXICO 100 PERU 48 District 93 Total 303

District 94

HANLEY, BRUCE Q. PARIS BUCKFIELD 94 HARTFORD 34 PARIS 286 SUMNER 39 District 94 Total 453

District 95

MILLETT, H. SAWIN JR. WATERFORD GREENWOOD 36 NORWAY 295 WATERFORD 113 WEST PARIS 72 District 95 Total 516

District 96

BRYANT-DESCHENES, JOAN TURNER HEBRON 32 MINOT 82 TURNER 189 District 96 Total 303

District 97

MUSE, KEVIN M. FRYEBURG BROWNFIELD 85 FRYEBURG 261 HIRAM Ward 1 Precinct 1 50 Ward 2 Precinct 1 41 Municipal Total 91 PARSONSFIELD Ward 1 Precinct 1 41 Ward 2 Precinct 1 34 Municipal Total 75 PORTER 71 District 97 Total 583

District 98

SYKES, RICHARD M. HARRISON BRIDGTON 482 HARRISON 233 LOVELL 70 STOW 16 SWEDEN 25 District 98 Total 826

District 99

CRESSEY, PHILIP A. JR. BALDWIN BALDWIN 72 CORNISH 67 DENMARK 90 LIMINGTON 145 SEBAGO 120 District 99 Total 494

District 100

HAMPER, JAMES M. OXFORD MECHANIC FALLS 137 OTISFIELD 116 OXFORD 248 District 100 Total 501

District 101

CEBRA, RICHARD M. NAPLES CASCO 173 NAPLES 154 POLAND 71 District 101 Total 398

District 102

MOORE, GARY W. STANDISH STANDISH 440 District 102 Total 440

District 103

ROBINSON, JOHN C. RAYMOND FRYE ISLAND 11 POLAND 123 RAYMOND 207 STANDISH 48 District 103 Total 389

District 104

BERUBE, ROBERT A. LISBON LISBON Ward 1 Precinct 1 153 Ward 2 Precinct 1 189 Municipal Total 342 District 104 Total 342

District 105

VAUGHAN, MICHAEL A. DURHAM DURHAM 151 LISBON 9 NEW GLOUCESTER 283 District 105 Total 443

District 106

HEALY, MICHAEL T. MANN, KENNETH A. FREEPORT FREEPORT FREEPORT 393 226 POWNAL 8 24 District 106 Total 401 250

District 107

BICKNELL, BRIAN P. YARMOUTH YARMOUTH 828 District 107 Total 828

District 108

MCKENNEY, TERRENCE P. CUMBERLAND CUMBERLAND Ward 1 Precinct 1 630 Ward 2 Precinct 1 54 Municipal Total 684 LONG ISLAND 28 NORTH YARMOUTH 69 District 108 Total 781

District 109

AUSTIN, SUSAN M. GRAY GRAY 355 NORTH YARMOUTH 150 POWNAL 47 District 109 Total 552

District 110

SWANDER, DONALD E. WINDHAM GRAY 355 WINDHAM Central Voting 54 Ward 2 Precinct 1 275 Municipal Total 329 District 110 Total 684

District 111

PLUMMER, GARY E. WINDHAM WINDHAM Central Voting 66 Ward 1 Precinct 1 515 Municipal Total 581 District 111 Total 581

District 112

DAVIS, GERALD M. FALMOUTH FALMOUTH Central Voting 86 Ward 1 Precinct 1 731 Municipal Total 817 District 112 Total 817

District 113

ELOWITCH, DAVID W. PORTLAND FALMOUTH Central Voting 20 Ward 1 Precinct 1 137 Municipal Total 157 PORTLAND Central Voting 8 Ward 4 Precinct 2 13 Ward 5 Precinct 3 270 Municipal Total 291 District 113 Total 448

District 114

SHORR, CATHERINE URSULA PORTLAND PORTLAND Central Voting 34 Ward 1 Precinct 3 37 Ward 1 Precinct 4 8 Ward 1 Precinct 5 14 Ward 4 Precinct 2 99 Ward 4 Precinct 3 100 Municipal Total 292 District 114 Total 292

District 115

DIAMOND, KIMBERLY A. PORTLAND PORTLAND Central Voting 23 Ward 1 Precinct 2 5 Ward 2 Precinct 3 17 Ward 3 Precinct 2 47 Ward 4 Precinct 1 106 Ward 4 Precinct 3 13 Municipal Total 211 District 115 Total 211

District 116

LINSCOTT, JOHN H. PORTLAND PORTLAND Central Voting 12 Ward 3 Precinct 1 68 Ward 4 Precinct 1 12 Ward 5 Precinct 2 105 Municipal Total 197 District 116 Total 197

District 117

BARNARD, CHARLES K. PORTLAND PORTLAND Central Voting 15 Ward 3 Precinct 3 164 Ward 5 Precinct 1 68 Municipal Total 247 District 117 Total 247

District 118

MAGNO, ARVINA LOUISE PORTLAND PORTLAND Central Voting 10 Ward 2 Precinct 1 29 Ward 2 Precinct 2 39 Ward 3 Precinct 2 26 Municipal Total 104 District 118 Total 104

District 119

SCHARF, STEVEN C. PORTLAND PORTLAND Central Voting 5 Ward 1 Precinct 2 28 Ward 2 Precinct 3 24 Municipal Total 57 District 119 Total 57

District 120

BELANGER, CRAIG M. PORTLAND PORTLAND Central Voting 15 Ward 1 Precinct 1 78 Ward 2 Precinct 1 18 Municipal Total 111 District 120 Total 111

District 121

MOWLES, MICHAEL D. JR. CAPE ELIZABETH CAPE ELIZABETH 640 District 121 Total 640

District 122

NIXON, PAUL R. SOUTH PORTLAND SOUTH PORTLAND Central Voting 22 Ward 1 Precinct 1 171 Ward 2 Precinct 1 141 Ward 3 Precinct 1 0 Municipal Total 334 District 122 Total 334

District 123

MAIETTA, LOUIS B. JR. SOUTH PORTLAND CAPE ELIZABETH 68 SOUTH PORTLAND Central Voting 24 Ward 2 Precinct 1 43 Ward 3 Precinct 1 91 Ward 4 Precinct 1 106 Ward 5 Precinct 1 13 Municipal Total 277 District 123 Total 345

District 124

GLYNN, KEVIN J. SOUTH PORTLAND SOUTH PORTLAND Central Voting 12 Ward 3 Precinct 1 43 Ward 4 Precinct 1 61 Ward 5 Precinct 1 97 Municipal Total 213 District 124 Total 213

District 125

WRIGHT, DARRYL B. WESTBROOK WESTBROOK Central Voting 24 Ward 1 Precinct 1 58 Ward 3 Precinct 1 16 Ward 4 Precinct 1 45 Ward 5 Precinct 1 203 Municipal Total 346 District 125 Total 346

District 126

FRANK, DEBORAH L. WESTBROOK WESTBROOK Central Voting 21 Ward 1 Precinct 1 63 Ward 2 Precinct 1 124 Ward 3 Precinct 1 63 Municipal Total 271 District 126 Total 271

District 127

CURLEY, DARLENE J. SCARBOROUGH SCARBOROUGH 484 District 127 Total 484

District 128

CLOUGH, HAROLD A. SCARBOROUGH SCARBOROUGH 405 District 128 Total 405

District 129

REYNOLDS, ROBERT M. GORHAM GORHAM Central Voting 32 Ward 1 Precinct 1 253 Ward 3 Precinct 1 144 Municipal Total 429 District 129 Total 429

District 130

LOVEITT, DEBORAH ALDEN GORHAM BUXTON 118 GORHAM Central Voting 19 Ward 2 Precinct 1 214 Municipal Total 233 District 130 Total 351

District 131

MAREAN, DONALD G. HOLLIS BUXTON 319 HOLLIS 336 District 131 Total 655

District 132

WEINSTEIN, NEAL L. OLD ORCHARD BEACH OLD ORCHARD BEACH 132 District 132 Total 132

District 133

SMIT, LINDA F. SACO SACO Ward 3 Precinct 1 31 Ward 4 Precinct 1 135 Ward 5 Precinct 1 12 Ward 6 Precinct 1 82 Ward 7 Precinct 1 19 Municipal Total 279 District 133 Total 279

District 134

SIMMONDS, J. SCOTT SACO SACO Ward 1 Precinct 1 93 Ward 2 Precinct 1 109 Ward 3 Precinct 1 17 Ward 5 Precinct 1 55 Ward 7 Precinct 1 26 Municipal Total 300 District 134 Total 300

District 135

TILLSON, RAYMOND B. BIDDEFORD BIDDEFORD Ward 3 Precinct 1 21 Ward 4 Precinct 1 16 Ward 5 Precinct 1 9 Ward 6 Precinct 1 40 Ward 7 Precinct 1 26 Municipal Total 112 District 135 Total 112

District 136

NEVEUX, MICHAEL G. BIDDEFORD BIDDEFORD Ward 2 Precinct 1 18 Ward 3 Precinct 1 6 Ward 4 Precinct 1 9 Ward 5 Precinct 1 14 Ward 6 Precinct 1 0 Municipal Total 47 District 136 Total 47

District 137

HAGGETT, ROBERT D. SEAVEY, H. STEDMAN BIDDEFORD KENNEBUNKPORT BIDDEFORD Ward 1 Precinct 1 56 37 Ward 2 Precinct 1 16 5 Ward 3 Precinct 1 18 16 Municipal Total 90 58 KENNEBUNKPORT 162 337 District 137 Total 252 395

District 138

CAMPBELL, JAMES J. SR. NEWFIELD ALFRED 161 LIMERICK 104 NEWFIELD 97 SHAPLEIGH 165 District 138 Total 527

District 139

JACOBSEN, LAWRENCE E. WATERBORO LYMAN 90 WATERBORO 277 District 139 Total 367

District 140

DAIGLE, ROBERT ARUNDEL ARUNDEL 145 DAYTON 115 KENNEBUNK 105 LYMAN 54 District 140 Total 419

District 141

MCCULLOH, JEFFERY E. KENNEBUNK KENNEBUNK 709 District 141 Total 709

District 142

BOWLES, DAVID E. SANFORD SANFORD Ward 4 Precinct 1 70 Ward 5 Precinct 1 79 Ward 6 Precinct 1 52 Ward 7 Precinct 1 43 Municipal Total 244 District 142 Total 244

District 143

DOWEY, GLENN J. SANFORD SANFORD Ward 1 Precinct 1 22 Ward 2 Precinct 1 55 Ward 3 Precinct 1 76 Ward 6 Precinct 1 25 Ward 7 Precinct 1 12 Municipal Total 190 District 143 Total 190

District 144

NASS, JOAN M. ACTON ACTON 227 LEBANON 210 SANFORD Ward 1 Precinct 1 77 Ward 3 Precinct 1 26 Ward 4 Precinct 1 10 Municipal Total 113 District 144 Total 550

District 145

STONE, OSCAR C. BERWICK BERWICK 191 LEBANON 133 District 145 Total 324

District 146

BROWN, RICHARD B. SOUTH BERWICK NORTH BERWICK 190 SOUTH BERWICK 205 District 146 Total 395

District 147

COLLINS, RONALD F. WELLS WELLS 477 District 147 Total 477

District 148

LEWIN, SARAH O. ELIOT ELIOT 384 SOUTH BERWICK 89 District 148 Total 473

District 149

MOULTON, BRADLEY S. WRIGHT, GLENNIS A. YORK KITTERY KITTERY 18 65 OGUNQUIT 100 21 WELLS 46 10 YORK 162 21 District 149 Total 326 117

District 150

OTT, DAVID N. YORK YORK 386 District 150 Total 386

District 151

COPLEY, JOHN H. KITTERY KITTERY 264 District 151 Total 264


Corporations Uniform Commercial Code Elections APA Rules Notaries Boards & Commissions
Home Archives Bureau of Motor Vehicles Corporations, Elections and Commissions What's New Secretary's Desk Kid's Page
© Department of the Secretary of State